Yılların Eskitemeyeceği Yetenek: Hümeyra


Usta sanatçı Hümeyra Akbay, 15 Ekim 1947 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Disiplinli bir çocuk olarak yetiştirilen Hümeyra, 10 yaşında babasının ölümü üzerine annesiyle beraber İstanbul’a yerleşmiştir. Lise hayatını Londra’da dayısının yanında geçiren Hümeyra bu dönem boyunca kendini geliştirmeye özen göstermiştir. 18 yaşında İstanbul’a döndüğünde İstanbul Express gazetesinde muhabir olarak işe başlasa da ilerleyen yıllarda dönemin önemli plak şirketlerinden biri olan Melodi Plak’ta grafiker olarak çalışma hayatına devam eder. Bir akşam iş yerinde gitarı ile kendi bestesini söylediği sırada patronu tarafından tesadüfen dinlenir ve böylece müzik kariyeri başlamış olur.

“Güzelliğin on para etmez
Şu bendeki aşk olmasa”

Öyle ki o zamanların en güçlü ve en renkli isimlerinden biri haline gelmeyi başarmıştır. Plakları, albümleri kısacası muazzam sesi ile halkın sevgisini ve hayranlığını kazanan Hümeyra, tiyatro ve sinema ile de ilgilenmeye başlar. Bu ilgisinin de etkisi ile 1980 yılında Atıf Yılmaz’ın yönettiği Talihli Amele filmi ile oyunculuk hayatına da başlamış oldu. Sinema hayatı boyunca birbirinden değerli isimler ile başarılı işlere imza atarak birçok ödüle layık görüldü. 2000’li yıllara gelindiğinde ise, Avrupa Yakası” ve “Babam ve Oğlum” adlı yapımlar ile özellikle genç nesillere kendisini tanıtmayı ve sevdirmeyi başardı.

Son zamanlarda ekranlarda kendisini çok göremesek de yeteneğinden hiçbir şey kaybetmediğini PuhuTV’de yayınlanan bir dizi olan Şahsiyet’teki 10 dakikalık repliksiz bir Alzheimer hastasına olağanüstü bir şekilde hayat vermesinden anlıyoruz.

İlgilendiği her işte bu kadar başarılı olan ve bunca yıl çizgisini hiç bozmadan emin adımlarla ilerleyen usta sanatçı Hümeyra, hem bizlere hem de kendi sektöründekilere örnek olmalı. Umarız kendisini ekranlarda daha fazla görürüz.

“Birçok giden memnun ki yerinden

Çok seneler geçti, çok seneler geçti

Dönen yok seferinden…”

 


Like it? Share with your friends!

6

Yılların Eskitemeyeceği Yetenek: Hümeyra

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format