Yeni Nesil Pazarlama: SEO-SEM-PPC


Dijital pazarlama gün geçtikçe firmalar tarafından önem kazanarak, hedef kitleye ulaşımda en etkili ve kolay  yöntemler arasındaki yerini almıştır. Günümüzde sosyal mecraların kullanımının giderek artmasıyla birlikte pazarlama için vazgeçilmez bir alan haline gelmiştir. Öyle ki bu alana  yönelik farklı stratejiler geliştirilerek hem reklam verenin hem de reklam satanın kazanç sağlayabileceği piyasa ortamı oluşmuştur.

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu=Search Engine Optimization)

Arama motorlarında web sitelerin üst sıralara yükseltilmesine yönelik yapılan çalışmalardır.Bu ilk olarak doğru tekniklerle belirlenmiş anahtar kelimelerle sağlanır. Google sitelerin popülaritesini ziyaretçi sayısının sistemli artışından ve site ile ilgili yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır.

SEM (Arama Motoru Pazarlaması=Search Engine Marketing)

Kullanıcıların internet üzerindeki alışkanlıklarına ve kullanmış oldukları anahtar kelimelere bağlı olarak karşılarına ilgi gösterdikleri ürünün reklamının çıkması gibi tekniklere  bağlı olan pazarlama stratejisidir. SEO’ya göre daha kuvvetli ve etkili sonuçlar alınır.

PPC (Pay-Per Click=Tıklama Başına Ödeme)

Google ve Yandex gibi arama motorlarındaki anahtar kelimeye bağlı olarak çıkan reklamların  kullanıcılar tarafından her tıklandığında reklam sahibi firmanın arama motoruna ücret ödemesidir.

Dijital pazarlama içeriğinde bunlar gibi farklı teknik ve terimleri içerse de temelinde daha ucuz reklam maliyetiyle  daha fazla ürün satabilmeyi hedefler.

Yeni Nesil Pazarlama: SEO-SEM-PPC

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format