Yeni Keşfedilen Geometrik Şekil: Scutoid


Her geçen gün gelişen teknoloji ve bilim, bizler için yeni bilgi kaynakları sağlıyor; bu noktada gelen son gelişmelere göre, ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki Lehigh Üniversitesi’nden bilim insanları, fen ve matematik tarafından daha önce bilinmeyen bir geometrik şekil keşfetti

Bilgisayar modellemesi yapan bilim adamları, epitelyal hücrelerin organların kıvrılma yerlerini oluşturmak üzere bir araya geldiklerinde, daha önce kimse tarafından tanımlanmamış bir şekle büründüklerini görmüşler. Hafif eğimli iki kenarı olan ve bir köşesi kesilmiş prizma gibi görünen bu şekle bilim adamları, scutellum olarak adlandırılan bir böceğin üçgen şeklindeki toraksından esinlenerek “scutoid” adını vermişler.

Küp ya da küre gibi 3 boyutlu bir görünen bu şekil daha çok yamultulmuş bir prizmaya benziyor. Scutoid’in 8 tane yüzeyi olmakla birlikte kenar sayısı 18, köşe sayısı ise 12’dir. Onu keşfeden ekipten biyofizikçi bilim insanı Javier Buceta ise şekli “fermuarlı prizma” olarak tanımlıyor.

Takım üyelerinden biri olan İspanya Sevilla Üniversitesi’nden hücre biyoloğu Luisma Escudero, “Doku büküldükçe daha sabit olabilmek adına enerjisini minimum düzeyde kullanma eğiliminde oluyor ve bu yüzden, biyofiziksel verilerimize göre hücreler bu scutoid şeklini benimsemişler.” açıklamasında bulundu.

Bilim insanları yaptıkları örneklemelerde scutoid şeklini tespit ettiklerinde, buluşun doğada da var olup olmadığına dair araştırmalar yapmışlar ve bu bükülü prizmanın hem meyve sineklerinin hem de zebra balıklarının epitel dokularında var olabileceğine dair ön kanıtlar bulmuşlar.

Bilim insanları hücrelerin scutoid şeklini aldıklarında enerji kullanımını en aza indirgerken, stabilitelerini de maksimum düzeye yükselttiklerini farkettiler. Lehigh Üniversitesi araştırmacılarından Javier Buceta, bu tespitin yapay organ yapımında mühendislerin verimli model geliştirmelerine yardımcı olacağını düşünüyor.

Yeni Keşfedilen Geometrik Şekil: Scutoid

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format