Yeni Bir Hobi: Bullet Journal


Yeni yıl  için aldığımız kararlar daha çok taze. Yıllardır başlamadığımız spora bu sene başlıyoruz, hiç olmadığı kadar düzenli ve sağlıklı bir sene geçiriyoruz, okumadığımız kitapları okuyoruz , daha çok seyahat ediyoruz ve biz öğrenciler tabii ki bu sene düzenli şekilde ders çalışıyoruz. Peki, ocak ayının sonlarına yaklaşırken aldığımız kararları ne kadar benimseyebildik? Bu sorunun cevabı ne olursa olsun size  yardımcı olacağını düşündüğümüz yeni bir fikir hatta hobi önerisi ile geldik: Bullet Journal

Tasarımcı Ryder Carroll; geçmişi takip etmek, şimdiki zamanı organize etmek ve geleceği planlamak için bu analog sistemi oluşturduğunu söylüyor. Peki, “bullet journal” nasıl yapılır? Aslına bakarsanız bullet journal için özel tasarlanmış defterler var fakat sistemi herhangi bir deftere de uygulayabilirsiniz. Alacağınız defterin noktalı ve sayfa sayılarının numaralandırılmış olması yeterli. Öncelikle ilk sayfada içindekiler kısmı oluşturmalısınız. Devamında ekleyeceğiniz her yeni başlığın sayfa numarasını içindekiler kısmına yazabilir, bu sayede aradığınızı bulabilirsiniz. İkinci adımda anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Örneğin; görevler, tamamlanmış görevler, organizasyonlar vb.. Kolaylık sağlaması adına da görevlerin imlerini belirlemeniz iyi olur. Mesela görevler noktayla, olaylar çemberle,  notlar kısa çizgiyle belirtilebilir. Önemli olanları da yıldız imiyle gösterebilirsiniz. Bir sonraki adımda “Future Log” denen yılın tüm aylarını bir arada görebileceğiniz bir takvim hazırlamalısınız. Bunu yatay şeritler çizerek yapabilirsiniz. 

Sıra aylık görünümde! Başlayacağınız ayın adını yazıp altına tüm günleri sıralıyorsunuz ve yanına önemli etkinlikleri vb. yazıyorsunuz. Aynı zamanda o aydan beklentilerinizi, hedeflerinizi, yapacaklarınızı da yazabilirsiniz. Bir sonraki adım ise günlük görünüm. Günlük görünümün en güzel kısmı yaratıcılığınızı daha çok kullanmanıza olanak sağlaması. Gün içersindeki işlerinize göre sevdiğiniz sözler, mottolar, renkli bantlar, yapıştırmalar, doğadan topladığınız yapraklar vb. kullanarak tamamen kişisel şekilde gününüzü planlayabilirisiniz.

Her ayın sonunda ise kayıtlarınızı tarayarak yapılmamış görevlerinize bakarak durun. “Hala bunu yapmak için zaman harcamaya değer mi?” sorusunu kendinize yöneltin ve cevabınız evet ise bir sonraki ayda görevin uzun vadede veya kısa vadede yapılacağını yine bir imle belirterek taşıyın. Cevabınız hayır ise üzerini çizin gitsin. Bu sayede dikkatinizi gerçekten yapmanız gerekenlere verebilirsiniz. Meşgul olmak başka üretken olmak başkadır. Son olarak unutmayın ki akışta olmak ne kadar önemliyse sürüklenmemek de bir o kadar önemli . Zamanın önemini bize hatırlatacak şeylere ihtiyacımız var.  

Yeni Bir Hobi: Bullet Journal

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format