Yeni Bir Dünyaya Yolculuk: İnsan Kütüphanesi


İyi seçilmiş kitapları okumak, geçmiş yüzyılların seçkin zekalarıyla önceden düzenlenmiş bir konuşmaya katılmak gibidir. -Descartes

Bu sefer kitaplara değil insanlara, hayatlarına, kalplerine dokunacaksınız!

İlk olarak Danimarka’da hayata geçirilen The Human Library; yani insan kütüphanesi, sizi kitaplarla değil sıra dışı hikayeleri olan insanlarla tanıştırıyor. The Human Library’de mültecilerle, askerlerle, alkoliklerle ya da zorlu hastalıklarla boğuşan insanlarla tanışabilir, onlara sorular sorabilir ve hikayelerini dinleyebilirsiniz.

The Human Library Organization olarak isimlendirilen bu organizasyon, ilk defa 2000 yılında Kopenhag’da düzenlenen bir festivalde hayata geçirildi. Organizasyonun başında Ronni Abergel ve erkek kardeşi Dany bulunuyordu. Abergel kardeşlerin asıl amacı ise gençlere karşı yapılan ayrımcılığı ve gençlerin üzerindeki baskıyı azaltmaktı. The Human Library, günlük hayatta bir araya gelmeyecek insanları bir araya getirerek önyargıları yıkmayı hedefliyor. Aslında temelinde “Kapağına bakılarak kitap seçilmez.” mantığı var. Görünüşü, duruşu farklı birçok insanın dünyasına dokunma imkânı sağlayacaksınız.

Son zamanlarda farklı ülkelere de yayılmış olan The Human Library’i, New York’tan Tunus’a kadar dünyanın birçok yerinde bulabilirsiniz. Belirli önemli dönemlerden, olaylardan sonra düzenlenen The Human Library aylar boyunca hizmet veriyor ve hizmet saatleri zamanları her şey güncel olarak paylaşılıyor. Yaklaşık bir buçuk iki saat boyunca onların ilginç hikayelerini dinleyebilir, yeni dünyalar keşfedebilirsiniz.

The Human Library adlı bu kütüphaneye gittiğinizde bir kitap ödünç almak yerine sıra dışı hikayeleri olan insanlarla tanışıyorsunuz ve o hikayeleri onların ağzından dinleme şansını yakalıyorsunuz. Genellikle toplum tarafından kabul görmemiş kesimlerden seçilen bu anlatıcılara sorular sorabiliyor, onlarla sohbet edebiliyorsunuz. The Human Library sayesinde Holokost’tan kurtulan insanlarla, çingenelerle, yetimlerle ve otizmli insanlarla tanışabilirsiniz. Bir politikacı, bir şizofren, bir din adamı vb. ile bir masada karşılıklı oturuyor, tıpkı bir roman okur gibi hikayesini dinliyor ve üstelik hiçbir toplumsal baskı hissetmeden cahil, ön yargılı ya da aptal görünmekten korkmadan sorular sorabiliyorsunuz. Böylece kendi hayatınızdan çok farklı hayatlar yaşayan insanlar ile empati kurma imkanı bulunuyorsunuz.

Ön yargılar insanları birbirlerinden uzak tutmak için bilgisizlikten yapılmış zincirlerdir.” -Blessington Kontesi

Ülkemizde ilk kez “Yaşayan Kütüphane” olarak 2017 yılında Şişli’de aynı amaçla yani duygudaşlık ve farkındalık oluşturma adına 3 gün süren bir etkinlik düzenlenmiş, toplumda çeşitli nedenlerle ayrımcılık yaşayanlar hikayelerini anlatmış ve oldukça ilgi görmüştü. Sosyal farklılıkları anlayıp daha kolay kabullenmemiz için çok faydalı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde de devamını beklediğimiz, birçok hayata kapı aralayabileceğimiz bir “dünya” The Human library.

“Farkındasızlıktan farkındalığa gidiş, en büyük kuantum sıçramasıdır.” Osho


Like it? Share with your friends!

47

Yeni Bir Dünyaya Yolculuk: İnsan Kütüphanesi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format