Yasaklanan Ünlü Kitaplar


Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “100 Temel Eser” olarak okullarda çocuklara önerdiği kitaplar arasında bulunan Şeker Portakalı’nı; bir veli kitapta küfürler ve argo sözcükler bulunduğu gerekçesiyle bakanlığa kitabın yasaklanması için şikayet etti. Bakanlık da kitabı inceleyerek kitabın “Türk örf ve adetlerine uymadığı ve çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyecek unsurlar içerdiği” gerekçesiyle öğretmen hakkında soruşturma başlatarak kitabın sakıncalı olduğunu tescilledi.

Harry Potter –  J.K. Rowling

Milyonlarca çocuğun kalbine girmeyi başaran Harry Potter serisi sinemaya uyarlanmasıyla büyük ün kazanmıştı. Seri ne kadar dünya çapında popüler olsa da Amerika’nın en çok yasaklanan kitaplarından biri olma “şerefine” nail oldu. Cadılığı ve büyücülüğü desteklemekle itham edilen popüler seri, ABD’de ve Avusturalya’da yasaklandı ve yakıldı.

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Tecavüze uğrayan “beyaz” bir kadına karşı suçlanan “siyah” bir adamın hukuk mücadelesini konu edinin roman, 1930’lu yılların Amerikasını anlatıyor. Irkların, milliyetlerin ötesinde genel olarak hümanist bir görüşü benimsemiş olan ve her şeyin ölçüsünün vicdan olduğunu düşünen yazar, ne yazık ki “ırkçılık ve küfür” içerdiği için yasaklandı. Buna rağmen yayımlandıktan bir yıl sonra Pulitzer ödülüne layık görülen roman sinemaya da uyarlanarak beğeni kazandı.

Alice Harikalar Diyarında -Lewis Carroll

Kitap hayvanlara haddinden fazla insan özellikleri yüklenmiş olmasının insanlara hakaret sayılacağı, ilerde çocukların, hayvanlarla insanlara eşit düzeyde yaklaşacağı gerekçeleriyle 1931’de Çin’in Hunan eyaletinde yasaklandı, daha sonra aynı nedenlerden ötürü Amerika’da da birkaç okulda kütüphanelerden kaldırıldı.

Çavdar Tarlasındaki Çocuklar- -J.D. Salinger

“Modern zamanların başyapıtı” olarak değerlendirilen bu eser, “ahlak dışı” ve “açık saçık” bulunduğundan ABD’nin birçok tutucu bölgesinde uzun süre yasaklı kaldı. Hala bazı Amerikan kütüphanelerinde yasaklı kalmasına rağmen, kitabın yasaklanması günümüzde ilginç bir hal almıştır: ABD’de lise düzeyinde en çok yasaklanan kitap olmasına rağmen aynı zamanda en çok okutulan kitaptır.

1984 – George Orwell

İngiliz Edebiyatının önemli yazarlarından biri olan George Orwell’in 1984 adlı eseri bugün 20. yüzyılın en etkili romanlarından biri olarak tanımlanıyor. Yazarın geleceğe ilişkin korkunç bir tablo çizdiği kitabı baskıcı yönetimlerin kitleleri manipüle etme tekniklerini gözler önüne seriyor. Henüz o dönemde ortaya çıkmamış olan “büyük birader” gibi kavramları yansıtan 1949 tarihli kitap İngiltere ve Amerika’da totaliter yönetimler ve sansüre ilişkin kasvetli bir uyarı olduğu gerekçesiyle yasaklandı. 

Dönüşüm – Franz Kafka

Kafka, Çek olmasına karşın eserlerini hep Almanca yazan bir yazardı. Buna rağmen 1933-1945 yılları arası Kafka da diğer Yahudi ve devrimci yazarlar gibi yasaklananlar arasında oldu. Hatta Nazi döneminde eserleri en çok yakılan yazarlardan biriydi. Çekçe yazmadığı için Çekoslovakya’da da küskünlüğe sebep oldu ve bir dönem kitapları basılmadı.

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Endüstrileşme sonrasındaki uzak bir zaman diliminde geçen, kimlik kaybını, toplumdaki yozlaşmanın yıkıcı etkilerini ele alan kitap; İrlanda’da romandaki tartışmalı çocuk doğumu gerekçesiyle kitabı raflardan kaldırıldı. Ardından da ABD’nin birçok eyaleti, “olumsuz temalar”barındırması nedeniyle, okul müfredatından romanı kaldırmaya çalıştı.


Like it? Share with your friends!

8

Yasaklanan Ünlü Kitaplar

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format