Virüs ve Salgın Konulu 10 Film


Ölümcül virüs Covid-19’un tüm dünyayı sarması ve uyguladığımız tedbirler sebebiyle belirli bir süre dışarı çıkamıyorken evlerimizde en çok tercih ettiğimiz etkinliklerin başında tabii ki film izlemek geliyor. Covid-19 virüsü kuşkusuz günümüzde yaşanan olaylara benzerliği bakımından “salgın hastalık” konulu yapımlara olan ilgiyi de artırmış durumda. İşte evde izleyebileceğiniz virüs ve salgın konulu 10 film önerisi:

1- World War Z(Dünya Savaşı Z) – 2013

IMDb: 7.0

Zombi Savaşı’nın gerçek dehşetiyle yüzleşmenin vaktidir.Çin’de ortaya çıkan bir virüs insanları yaşayan ölüler haline getirmektedir ve insanoğlu ikiye ayrılır. Brad Pitt’inhem başrolünü hem de yapımcılığını üstlendiği film, insanlar ve zombiler arasında yaşanan sıradışı bir savaşı odağına alıyor. Film,Max Brooks’un aynı adlı kitabından uyarlanmıştır.

2- Contagion(Salgın) – 2011

IMDb: 6.7


Contagion(Salgın) filminin konusu, insanlara hava ve solunum yoluyla bulaşan ve birkaç gün içinde öldüren virüs salgınını içeriyor. Dünyanın önde gelen tıp uzmanları bu virüs salgınına çare bulmaya çalışmaktadır. Bir taraftan salgınla mücadele edilirken, diğer yandan toplumun yaşadığı değişim de gözler önüne serilir.

3- Twelve Monkeys(12 Maymun) -1995

IMDb: 8.0


12 Maymun’un konusu, dünyada 5 milyar insanın ölümüne yol açan virüs. Hayatta kalan insanlar da yer altındaki sığınaklarda yaşamaktadırlar. Virüs için çözüm bulan insanlar zamanda geriye gidecek bir zaman makinesi icat ederler. Sıra makineyi test etmeye gelmiştir.

4- 28 Days Later ve 28 Weeks Later(28 Gün Sonra-28 Hafta Sonra) – 2002

IMDb: 7.6

2003 yılında çekilen “28 Days Later” filmi tüm dünyaya yayılan ve enfekte olanların birer yaratığa dönüştüğü bir hikayeye sahip. Normal zombi filmlerinden farklı bir olay örgüsü olan filmin beğenilmesi sebebiyle 2007 yılında “28 Weeks Later” adlı serinin ikinci filmi çekildi.

5- Flu(Grip) – 2013

IMDb: 6.7

H5N1 virüsünün sebep olduğu bir salgın, aniden baş gösterir ve bölgesel yıkımlara sebep olur. Salgın, Güney Kore’nin başkenti Seul’e 20 kilometre uzaklıkta bulunan bir şehirde insan kaçakçılarının bir konteynırın içerisinde ölmüş göçmenleri bulmasıyla başlar. Hastalık solunum yoluyla bulaşmaktadır ve hastalığı kaptıktan 36 saat sonra ölüm gerçekleşmektedir. Salgını kontrol altına alabilmek için bireyler çaresizlik içinde mücadele ederler.  

6- Train To Busan (Zombi Ekspresi) – 2016

IMDb: 7.5


Sok-woo, kızının doğum gününde, yoğun ısrarlara dayanamayarak, onu eski eşinin yanına götürmek üzere yaşadıkları Seul’den Busan’a doğru trenle yola çıkar. Güney Kore’deki zombi virüsünden etkilenen bir yolcunun trene binmesiyle, virüs hızlıca yayılır. Trende müthiş bir hayatta kalma mücadelesi başlamıştır. Sok-woo ve kızı, kapana kısıldıkları trende, zombilerden kurtulmaya çalışır.

7- Ben Efsaneyim(I Am Legend) – 2007

IMDb: 7.2

Robert Neville başarılı bir bilim adamıdır ve insanlığı yok edeceğine inanılan,önüne geçilemez tehlikeli virüs ona bulaşmamıştır. Virüs çok kısa bir zamanda insanların ölümüne sebep olmuş, sonuçta Neville New York’ta hayatta kalan tek insan olmayı başarmıştır. Üç yıl boyunca dolaşmakta, yaydığı radyo mesajları ile hayatta kalan insanlara ulaşmaya çalışmaktadır. Herhangi bir canlıya rastlayamayan Neville aslında yalnız değildir ve her hareketi izlenmektedir. Salgından sağ kurtulan eski insan-yeni mutantlar Neville’inölümcül bir hataya düşmesini beklemektedirler.

8- Perfect Sense(Yeryüzündeki Son Aşk) – 2011

IMDb: 7.1


İlişkilere uzak iki insan Michael ve Susan birbiriyle yakınlaşmaya başlar. Aralarındaki kıvılcım alevlenirken dünyada salgın bir hastalık ortaya çıkar. Salgın hastalık yüzünden insanlar birer birer bütün duyularını kaybetmektedirler. Peki duyuların kaybolduğu bir dünyada birini sevmek nasıl mümkün olur?

9- Blindness(Körlük) – 2008

IMDb: 6.6

Konusu itibariyle diğer salgın filmlerinden ayrılan Blindness’ta körlük salgını üzerinde duruluyor. Hızla yayılan bu salgın ise, pek çok kişinin yaşamını değiştiriyor, ancak biri hariç. Film sıradışı senaryosuyla dikkat çekiyor.

10- Resident Evil(Ölümcül Deney) – 2002

IMDb: 6.6


Raccoon adlı şehirde Hive isimli bir genetik araştırma merkezi vardır. Bir gün araştırma için yapılan deney sırasında üretilen T-virüs tüm binaya yayılır. Virüs sonrasında insanlar zombiyedönüşmeye başlar. Virüsü yayan yapay zeka ile mücadele etmek çok kolay olmayacaktır.


Like it? Share with your friends!

11

Virüs ve Salgın Konulu 10 Film

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format