Verimli Çalışmanızı Sağlayacak 7 Şey!


Havalar ısınıyor, ağaçlar çiçek açıyor, cemre düştü bahar geldi artık. Baharın gelmesi havaların güzelleşeceğine işaretten çok öğrenciler için zorlu günleri anımsatıyor. “Gezmeli mi, ders mi çalışmalı hem gezip hem ders çalışsak olmuyor mu?” gibi karasızlıklara büründüğümüz bir dönem. Derste cam kenarında dışarıdaki insanların eğlenişini izlemeye dalmak ve o sırada da dersi kaçırmak… Sınav haftası gelmişken sizler için verimli ders çalıştıktan sonra baharın keyfini çıkarabileceğiniz yöntemleri derledim. 

Amacınızı Belirleyin

Ders çalışmaya başlamadan önce amacınızın  açık ve net olması gerekir. Amaçlarınıza inanışınız sizi motive ve konsantre eder. Böylece davranışlarınızı yönetir ve sonuçları etkiler. Hangi derse ne zaman ne kadar, nasıl çalışacağınızı saptamalısınız. Yapılacak güzel bir planla kendi disiplinizi sağlayabilirsiniz. 

Sadelik

Verimli çalışma için ders çalışılacak ortam da önemlidir. Çalışma odasının sade olması ve dikkat dağıtacak eşyalardan arındırılmış olması gerekir. Televizyon, telefon, bilgisayar, posterler, fotoğraf gibi objelerin olmaması gerekir. Özellikle de telefondan uzak durulmalı çünkü çağımızın vebası; telefondan gelen mesaj sesine karşı koyamamak. Sessiz ve sakin bir ortamda çalışmak daha iyi olacaktır. 

Zamanınızı Verimli Kullanın 

Hangi dersi nasıl ve ne zaman çalışacağınıza karar verip planınızı oluşturduktan sonra vakit kaybetmeden derse başlamalısınız fakat planınız sadece ders çalışmak için olmasın. Bunun yanında dinlenmeniz için molalarınızı da belirleyin. Spor, eğlence gibi aktiveleri de planınıza ekleyin. Molalarınızı uzun tutmamaya özen gösterin yoksa kendinizi kaptırıp gidebilirsiniz. 40 dakika ders 10 dakika mola sağlıklı bir metot olacaktır. 

Aynı Anda Farklı Derslere Odaklanmayın 

“Dersler birikti yetişmeyecek, ne yapacağım ben?” deyip ders çalışırken telaştan biraz bundan biraz şundan yapmayın sakın! Çalışma ortamınız kadar zihninizin de boş olması gerekir. Aynı zaman diliminde birden fazla konuya odaklanmaya çalışmak veriminizi düşürür. Çalıştığınız dersleri de anlamamanıza sebep olur. 

Farklı Kaynaklardan Yararlanın

Ders çalıştığınız esnada elinizdeki notlar dışındaki kaynaklara da bakmalısınız. Bu yöntem bilgilerinizi genişletip konuyu yorumlayarak daha iyi anlamanızı, kavramanızı sağlar. 

Not Tutun

Öğrendiklerinizi kalıcı hale getirmenin en iyi yöntemi not tutmaktır.  Bu sayede sadece duysal hafızanızı değil görsel hafızanızı da desteklemiş olursunuz. Tüm bir kitabı çalışmak, ezberlemeye çalışmak vakit kaybettirir. Önemli kısımları notlarınızda bulundurmanız daha yararlı olur. 

Tekrar Yapın

Gördüğünüz dersi akşam tekrar etmeye mutlaka özen gösterin. Bilgilerin kalıcılığı için onları ya günlük hayatta kullanılıyor olmalı ya da belli sıklarla tekrar etmelisiniz. Bilgilerin yeri geldikçe kullanımında hem işe yaradıklarını göreceksiniz hem de yeni bilgiler öğrenmek için motive olacaksınız. Tekrarlar sayesinde ise eski bilgilerinizi yeni bilgilerle devam ettireceksiniz ve her an sınava hazır konumda olacaksınız. 


Like it? Share with your friends!

27

Verimli Çalışmanızı Sağlayacak 7 Şey!

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format