Varda Köprüsü – Adana


Adana merkeze yaklaşık 64 kilometre uzaklıkta bulunan Karaisalı ilçesinin Hacıkırı Köyü’nde yer alan Varda Köprüsü, İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu projesi kapsamında mühendislik harikası bir yapıdır. 3 ana açıklık ve 4 ana ayak üzerinde duran köprünün inşası, 1907-1912 yılları arasında gerçekleşmiştir. ‘Alman Köprüsü’ olarak da bilinmektedir.
Almanların petrol ve diğer yer altı kaynaklarımıza ulaşma amacıyla projeyi üstlendiğini biliyoruz. Osmanlı Devleti ise asker, eşya ve yolcu taşımacılığında fayda sağlaması için projeyi kabul etti. Haydarpaşa Garı’ndan Bağdat’a uzanacak demiryolu çalışmalarında en büyük zorluk, Toroslar’da çekildi. Belli başlı bölgelerde yoldan tasarruf edebilmek için köprü ve geçitlere başvuruldu. Onlardan en güzeli kuşkusuz ki Varda Köprüsü. Diğer adının Alman Köprüsü olmasının sebebi de buradan geliyor.
172 metre uzunluğunda, 99 metre yüksekliğinde inşa edilen köprü kargır bir yapıya sahip. Köprü ayakları çelik kafes üzerine taş örme yöntemiyle yapılmış. Oluşabilecek hasarları göz önünde bulundurarak 4 adet köprü ayağının içine bakım merdivenleri yapılmış.
Ayrıca Varda Köprüsü, James Bond film serisinin ‘Skyfall’ filminin bazı sahnelerinde de yer almış. Daniel Craig’in köprüden atlayıp suya düşme sahnesi tam da burada çekilmiş!
Büyüleyici bir mimari yapıya sahip olan bu eseri mutlaka görmelisiniz. Yolunuz Adana’ya düşerse listenize Varda Köprüsü’nü de eklemeyi unutmayın!


Like it? Share with your friends!

14

Varda Köprüsü – Adana

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format