Üzerinden Yıllar Geçtiğine İnanamayacağınız 5 Başarılı Albüm


Michael Jackson-Thriller (1982)

30 Kasım 1982’de Michael Jackson henüz 23 yaşındayken çıkardığı 8 Grammy ödüllü albüm, tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi pop albümlerinden biri olarak adını altın harflerle müzik dünyasına yazdırmıştır. Piyasaya çıkışından seneler sonra dahi rekorlar kırıp modern pop için bir kılavuz, başucu albümü haline gelmeyi başarmıştır

The Beatles-Abbey Road (1969)

Aslında hepimiz albümü cadde çekilmiş ikonikleşen kapak fotoğrafıyla tanımaktayız.  Bu albüm İngiliz grup The Beatles’ın sevenleri için genellikle farklı bir konumdadır. Son albümleri olan Let It Be albümünden önce yayınlanmış olsa da aslında Let It Be’den sonra kaydedilmiştir ve Beatles grubunun stüdyoda kaydettiği son albümleri olmuştur. Let It Be kayıtları sırasında sürekli kavga eden grup üyeleri, bu kavgalardan uzak eskisi gibi bir albüm çıkarmak amacıyla son kez kayıt stüdyosuna gitmiştir.

Amy Winehouse-Back To Black (2006)

Bazı şarkılarıyla bizi hüzne boğan, bazı şarkılarıyla da yerimizde keyifle sallanmamızı sağlayan albüm, 50. Grammy Ödül Töreni’nde En İyi Pop Vokal Albümü ödülünü kazanmıştır. Şarkı sözlerinin Amy’in eşsiz sesiyle ve duygusal tarzıyla buluşmasıyla oluşan bu albümün zaten başarısız olma ihtimali yoktu.

Pink Floyd-The Dark Side of the Moon (1973)

2 Mart 1973 tarihi çıkışlı o yılların en gelişmiş kayıt teknikleri kullanılarak oluşturulan albüm, 45 milyondan fazla satmış, 740 hafta boyunca listelerde kalmıştır. Dark Side of the Moon Pink Floyd için bir milat gibidir. Vurucu sözleri ve melodileriyle albüm efsane Rock albümleri arasında yerini almıştır. Bu efsanevi albümde modern yaşamın normal insanlar üzerindeki etkileri şarkılarla anlatılmaktadır.

Mor ve Ötesi-Dünya Yalan Söylüyor (2004)

Dünya Yalan Söylüyor albümü sadece Mor ve Ötesi için değil, Türkçe sözlü Rock müzik tarihi için de büyük bir iştir, başyapıttır. Albüm, döneminin ruhunu başarıyla yansıtır, politik bir tavır da sergilenir aynı zamanda. Harikulade aşk şarkılarıyla seneler boyunca bizi mest eden albüm, Türk müzik tarihi için çok kıymetlidir, özeldir. Yıllar geçse de dinlemeye doyulmaz ki doyulmuyor da zaten.


Like it? Share with your friends!

13

Üzerinden Yıllar Geçtiğine İnanamayacağınız 5 Başarılı Albüm

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format