Unutulmaz Yeşilçam Filmleri


Haftanın koşuşturmasından yorulup bir soluk almak isteyenler, hoş geldiniz! Bugün, hatırlayınca içimizi ısıtan bir diyara gideceğiz: Yeşilçam! Hangimiz yıllar geçse bile o muhteşem replikleri, samimi gülüşleri unutabiliyoruz? Her izlediğimizde bize o dönemi yaşatan, yer yer mendil bitirmeli, yer yer kahkahalara boğmalı, kalplerde taht kurmuş o Yeşilçam’a dönüyoruz bugün.        

Yeşilçam, Türk sinemasının yıldızının parladığı sokağın adıdır. 1980’lerden önce İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Yeşilçam sokağı birçok film şirketinin  bulunduğu, yaz kış demeden Türk sinemasını ayakta tutmayı başaran filmcilerin, oyuncuların bulunduğu sokak; kimilerine göre isimsizlere şöhret, fakirlere para kandıran sihirli bir ülkedir.

Biraz da Yeşilçam’ın parlamasının nedeni olan filmlere bakalım.           

Ah Nerede

Başrollerini Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu’nun paylaştığı “Ah Nerede” filmi, Ferit’in Zehra ile olan aşk hikayesini anlatır. Film, Ferit’in İstanbul’a gelmesiyle başlar. Daha önce birçok kızın peşinden koşan çapkın Ferit bu sefer tam olarak aşık olur ki tam aşkının karşılığını bulduğunu sanarken kendini intikam oyununun içinde bulacaktır.

Ferit: Nerede bekleyim sizi?  

Zehra: Cehennemde!

Ferit: Kaçta orada olacaksınız?                    

Selvi Boylum Al Yazmalım                            

Başrollerini Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın paylaştığı film, yakışıklı bir kamyon şoförü olan İlyas’ın ve kendi halinde yaşayan, güzel Asya ile olan aşk hikayesini anlatır. Hayatları çok farklı yöne giden ikili; ihanetin, gururun ve aşkın içine düşerler. Birçok tercih yapmak zorunda kalan ikiliyi zor bir aşk hikayesi beklemektedir. 

Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, emekti.

Çöpçüler Kralı

Başrollerini Kemal Sunal’ın, Şener Şen’in ve Ayşen Gruda’nın paylaştığı film, Çöpü  Apti’nin başından geçen olayları konu alır. Aynı mahallede oturan Çöpçü Apti ve baskıcı kişilikli Zabıta Şakir mahalledeki temizlikçi Hacer’e aşık olurlar. Apti’nin parası olmadığından dolayı kendisinin hiçbir şansı olmadığını düşünürken tesadüfen girdiği gazino bütün hayatını değiştirir. Ayrıca Çöpçüler Kralı bugünkü Cihangir sokaklarında çekilmiştir.           

“Yerdeki 5 kuruşu aldım diye herkes bana baktı ama eşek oğlu eşek bilmiyor ki üstünde Atatürk’ün resmi var.”

Süt Kardeşler

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanından uyarlanan  bir filmdir. Başrollerini Kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Ayşen Gruda’nın paylaştığı film; Osmanlı’da Bahriye Erliği yapan Ramazan ve Şaban’ın başından geçenleri konu alır. Şaban’ın süt annesi onu saraya davet eden bir mektup gönderir  Şaban’a. Süt annesi aynı zamanlarda saraya giden Ramazan’ı Şaban sanar ve abisinden çekindiği için de Ramazan’ın damadı olduğunu söyler. Bu sıralarda ev halkı her gece gulyabani gördüğünü zanneder ve evdekiler birbirlerine daha da yakınlaşmışken gerçek damat gelir, ortalık artık tamamen karışmıştır.

-Kumandan senin süt abinin kardeşiymiş.

-O zaman o benim süt kumandanım.

Mavi Boncuk

Başrollerini Emel Sayın, Tarık Akan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Münir Özkul, Kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Adile Naşit’in paylaştığı film; altı arkadaşın Emel Sayın’ı dinlemek için gazinoya gidip hesabı ödeyemeyince dayak yiyip kötü muamele görmesi ve bunun üstüne bu altı arkadaşın Emel Sayın’ı kaçırmasını anlatır.                  

                                                                                     

Unutulmaz Yeşilçam Filmleri

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format