UNUTULMADIN TÜRK SİNEMASININ EN GÜZEL GÜLEN ADAMI!


Bugün Yeşilçam’ın en üzücü günlerinden biri. Bugün Türk sinema tarihinin unutulmaz ismi olan Kemal Sunal’ın ölümünün 18.yıldönümü.

Türk sinema tarihinin komedi ustası olarak anılan Kemal Sunal, yediden yetmişe herkesin yüzünde koca bir tebessüm bırakabilmeyi başarmış, onun döneminden sonra gelenlerin bile kalbinde büyük bir yer edinebilmiştir. Gelin, bu büyük üstadın hayatına şöyle bir göz atalım.
Kemal Sunal 11 Kasım 1944 tarihinde Malatya’da dünyaya geldi. Küçüklük yıllarını Küçükpazar’da geçiren Sunal, eğitimine Vefa Lisesi’nde devam etti. Küçüklüğünden beri tiyatrocu olmak istediği için lisede çeşitli müsamereler düzenledi ve böylelikle öğretmenlerinin dikkatini çekti. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitiren Sunal; Kenterler, Ulvi Araz, Ayfer Feray ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda profesyonel olarak yer aldı. Oynadığı oyunlarda Ertan Eğilmez’in kendisini beğenmesi üzerine Tatlı Dillim filminde yer almasıyla sinema kariyerine başlamış oldu. 1975’te Gül Sunal ile evlenerek Ali ve Ezo’ nun babası oldu. Kemal Sunal kariyerine başladığı günden ölümüne kadar toplam seksen iki film çekti, birçok ödül kazandı ve mesleğine hep içtenlikle bağlı kaldı.

Kemal Sunal sinema hayatı boyunca hep halktan biri oldu, asla kendinden ödün vermedi. Bizleri her daim o içten ve sıcacık gülüşüyle selamladı. İnek Şaban’ımızdı O bizim, Feyzo’muz, Salako’muz,..
Şimdi bu yıllarda bile izleyebiliyorsak o filmleri, ilk izleyişimizdeki gibi kahkahalar atabiliyorsak hala, bunlar hep Kemal Sunal ve onun gibi sinemaya hayatını vermiş ustalar sayesindedir. Özlemle ve rahmetle…

UNUTULMADIN TÜRK SİNEMASININ EN GÜZEL GÜLEN ADAMI!

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format