UNUTMADIK! #soma


13 Mayıs 2014’te Soma’da Türkiye’nin yüreğine ateş düştü. 301 madencimiz ekmek paralarını kazanırken ihmaller sonucu oluşan yangın sonucu şehit oldular. Hafızalardan silinmeyecek Soma faciasından bazı notlar….

soma2

İlk olarak 29 Nisan 2014’te TBMM Genel Kurulu’na Manisa Milletvekili Özgür Özel tarafından önerge verildi. Özel bu faciadan 15 gün önce sunduğu önerge kabul edilmedi. Önerge şu şekildeydi; “Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarının ve yaşanan ölümlerim sorumluları ile nedenlerinin araştırarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi gerekmektedir…”

Maden İş Sendikası yetkilisi Soma’da maden ocağında trafo patlaması nedeniyle çıktığı düşünülen yangının vardiya değişimi sırasında meydana geldiği ve yüzlerce işçiden haber alınmadığı açıklandı. Acı haber Türkiye’nin her yanına hızlıca yayıldı.

Faciadan bir gün sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ilk resmi açıklamayı yaptı. 787 işçiden 151’inin hayatını kaybettiği, 76 yaralı olduğu 360 işçinin tahliye edildiğini belirtti.

Kurtarma sırasında yürek burkan fotoğraflar yayınlanmaya başladı. Madenden sağ kurtulan işçilerden Murat Yalçın’ın sözlerini hepimiz hatırlıyoruzdur. Ambulanstaki sedyeye alınan Yalçın, “Çizmelerimi çıkarayım mı sedye kirlenmesin” diye sordu. İşte bu sözler tüm Türkiye’yi gözyaşlarına boğdu.

Hayatını kaybeden işçiler yan yana toprağa verildi. Baba-oğullar, kardeşler yan yana toprağa verildi.

soma1
Birçok ünlü, takım, iş adamları Soma’ya yardım amaçlı kampanyalarda bulundu. Sadece ileri gelen isimler değil Türkiye’nin her yerinden yardımlar yapıldı.

5 gün sonra Taner Yıldız hayatını kaybeden madenci sayısını 301 olduğunu açıkladı. Madende hiçbir işçi kalmadığını belirten Yıldız, arama kurtarma çalışmalarını sonlandığını duyurdu.

Soma faciası Türkiye için unutulmayacak bir olay olarak hafızalara kazındı. 301 madencimiz ihmaller sonucu hayatını kaybetti. Türkiye olarak 301 madencimizin ailelerinin acılarını paylaşıyoruz. Madencilerimize Allahtan rahmet ve hepimize başsağlığı diliyoruz.

 

 

zeynepokbanner

UNUTMADIK! #soma

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format