Üniversiteye Başlayanların Mutlaka Dikkat Etmesi Gerekenler


Ülkemizde eğitim sistemi gereği öğrenciler iyi birer üniversiteye gidebilmek için yıllarca emek harcıyor. Özellikle sınav yıllarında etüt-okul-ev üçgeni arasında kaybolan öğrenciler yani sizler, şu anda üniversiteye kayıtlarınızı yaptırdınız ve çevrenizden duyduğunuz o harika “üniversite hayatına” atılmak için gün sayıyorsunuz. Biz de Yıldız İşletme Kulübü ailesi olarak sizlerin üniversiteye daha iyi ve bilinçli bir adım atmanız için yapmanız gerekenleri kısaca sıralamak istedik.

Arkadaşlar hepimizin hayatının vazgeçilmezleri. Lisede çok harika arkadaşlarınız olmuş olabilir ama bu üniversite hayatınızda da yeni başlangıçlar yapmanıza engel değil. Sadece eski arkadaşlarınızla görüşmek yerine ortak bulunduğunuz ortamdaki insanlar ile kaynaşmayı denemelisiniz. Emin olun daha önce hiç karşılaşmadığınız tarzda ve görüşte insanlar ile sohbet etmek size hem çok iyi gelecek hem de sizi geliştirecektir.

Eğer farklı bir şehirde okuyorsanız mutlaka okula başlamadan önce şehri ve okulunuzu biraz keşfedin. Ulaşım, kampüste fakültelerin yerleri, yemekhane bunları bilmeniz yeri geldiğinde hayat kurtarabiliyor. Unutma, arkadaşlarınla beraber gidebileceğin harika konseptli kafelerden tut manzarasından etkilendiğin bir tepeye kadar her şey artık senin bunları keşfetmene bağlı.

Eğer hazırlık okumuyorsanız “Ben zaten sınavdan çıktım, bu tempoya alışığım.” şeklinde ifadelere kanıp üstten fazla fazla ders almayın. Unutmayın, daha yeni yorgun bir tempodan çıktınız ve dinlenmek sizin en doğal hakkınız. Size daha çok boş zaman ayırabilecek programlar yapmanız hem dersleriniz hem de sizin için çok daha iyi olacaktır. Hazırlık okuyorsanız ise bol bol gezin ve eğlenin. O senenin tadı çok farklıdır ve bir daha geri gelmez. Ama rehavete kapılıp derslerinizi boşlamayın yoksa hazırlık geçme sınavında pek mutlu olamazsınız.

Mutlaka okul kulüplerine üye olun. Kulüpler özellikle ilk senelerde öğrencilerin en çok beraber vakit geçirdiği ve eğlendiği yerlerdir. Başlangıçta birden fazla kulübe üye olmaktan da çekinmeyin. Zaten zamanla size uygun olanı bulup ona devam edeceksiniz.

Okulunuzda düzenlenen seminerlere, söyleşilere mutlaka katılın. Hangi sınıfta olursanız olun kaliteli insanlar ile bir araya gelmek, insana her açıdan farkındalık kazandırır. Sadece okulla da kalmayıp şehrinizde bulunan sergileri, tiyatroları, partileri takip edin ve bunlara katılın. Böylelikle hem bir çevre edineceksiniz hem de kendinizi geliştireceksiniz.

Eğitim görevlilerini ne kadar iyi tanırsanız o kadar rahat edersiniz. Üst sınıflardan görevlilere dair bilgi alabilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız olduğunda ise onlara gitmekten çekinmeyin.

Artık ailenizden uzakta yaşıyorsanız biraz daha kendinize dikkat etmeniz ve sorumluluk almanız gerekiyor. Hasta olmamaya, doğru beslenmeye dikkat edin. Unutmayın herhangi bir sıkıntınızda artık işleri aileniz değil siz kendi başınıza halledeceksiniz. Bir de paranızı geldiği gün harcamak yerine tasarruflu kullanmayı öğrenin. Yoksa ayın ortasına gelmeden beş kuruşsuz bir şekilde ailenize telefon açmanız gerekecektir.

Okulunuz kampüsün içinde yer alıyorsa yıllarca hayalini kurduğunuz o çimlere şöyle güzel bir uzanın, kitap okuyun, sohbet edin, voleybol oynayın kısaca her anın tadını çıkarın.

Hiç yapmadığınız ama yapmak istediğiniz şeylere atılmak için harika bir zaman olabilir. Bu yeni hobiler keşfetmekte olabilir arkadaşlarınla hiç gidemediğin güzel bir tatil de. Tamamen sana kalmış.

Kısacası ileride anlatabileceğin harika anılar yaratmana ve sıkı dostlar edinmene çok az kaldı. Bunları yaparken de kendini ilerisi için geliştirmeye ve derslerine önem vermeyi unutma.

Üniversiteye Başlayanların Mutlaka Dikkat Etmesi Gerekenler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format