Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey


Üniversite sınav sonuçları açıklandı. Öğrenciler geleceklerini belirleyecek bir yola giriyor. Tercih döneminde öğrenciler nelere dikkat etmeli, neye göre üniversite seçmeli?

1)Kendi istek ve yeteneklerinize uygun olanı ön planda tutun.

Öğrencilerin birçoğu istemediği okullarda istemediği bölümlerde eğitimlerini sürdürüyor. Tercih yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, isteklerimiz. Mutlu, güzel bir üniversite hayatı geçirmek ve aynı zamanda ileride mutlu bir iş hayatı geçirmek için de en önemli kriter tercih yaparken istediğimiz okul ve bölümü tercih etmek.

2) Puana göre değil başarı sırasına göre tercih yapın.

Tercih yaparken bölümlerin puanlarını değil de bir önceki yılın başarı sıralarını kullanmak daha doğru olacaktır çünkü ÖSYM’nin test ağırlıkları ve dolayısıyla puanları her yıl çeşitli sebeplerle değişiklik gösterir. Yani bir önceki yıl 7000. sıradaki aday 410 puan almışsa bu yılın 7000. sırasındaki aday 400 veya 430 puan almış olabilir. Yani adayların tercihlerini puanlarını değil başarı sıralarını dikkate alarak tercih yapmaları daha sağlıklı olacaktır.

3)Ailenizin isteğine göre tercih yapmayın.

Aileler çocuklarının kendi istedikleri şehir, üniversite ve bölüme gitmelerini ister fakat bu okulda, bölümde okuyacak kişi sizsiniz. Bunun için ailenizin isteklerini de göz önünde bulundurarak istediğiniz tercihleri yapın.

4)Popüler olanı seçmeyin.

Üniversite tercihlerinde yapılan en önemli yanlış; popüler olanı seçmek. Çok büyük bir çoğunluk yeteneklerine uygun olup olmadığına bakmaksızın, bölümle ilgili hiç fikir sahibi olmadan popüler olduğu için tercih ediyor. İkinci büyük yanlış “Puanım ziyan olmasın.” diye istemediği bir programı yazılması. Bir diğer yanlış ise bölüme bakmaksızın sadece üniversite adı için tercih yapılması. Üniversite döneminde ve ileride iş hayatımızdaki süreçte mutlu olabilmek için bunlara dikkat etmeliyiz.

5)Üniversitenin imkanları ve kampüs olanaklarına dikkat edin.

Tabii ki tercihlerimizde önce mutlu olabileceğimiz bölüm ardından üniversite seçmeliyiz ama bunu yaparken seçeceğimiz üniversitenin imkanları da bizim için önemli olmalı. Seçeceğimiz üniversitenin kadrosu, kampüs olanakları, dil eğitiminin niteliği, teknolojik alt yapısı, iş dünyasına yakınlığı ve burs olanakları gibi bazı kriterler tercih yaparken dikkate alınmalı.

 

 

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format