Ulu Önderimiz Atatürk’ü kaybedişimizin 76. yılı.


“1938 yılı Kasım ayının 10’uncu günü saat 9.00. Türk Vatanı’nın Kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, eşsiz devrimci, o büyük
insanın ancak 5 dakikası kalmıştır; gözleri kapalıdır; göğsü mütemadiyen inip, kalkmaktadır. Odada ve bütün Dolmabahçe Sarayı’nda derin ve ruhani bir sükut hüküm sürüyor.

ataturk

Sağ tarafta başucunda Operatör Mim Kemal duruyor; Dr. Kamil Berk başını onun omzuna dayamış, hıçkırıyor…

Prof. Dr. Akil Muhtar Özden kendinden geçmiş, odanın içinde telaşlı adımlarla durmadan dolaşıyor; hem  ağlıyor, hem de mütemadiyen “Aman Yarabbi” diye mırıldanıyor.

Ben yatağın sol tarafında ayakta duruyorum; yanımda Muhafız Komutanı İsmail Hakkı Tekçe var. Her  tarafım uyuşmuş, bütün duygularım donmuş bir halde, o güzel, onurlu çehreye dalmış, bakıyorum. Hazin  sessizlik içinde kulağıma yalnız Dr. Mehmet Kamil ve Prof. Akil Muhtar’ın hıçkırıkları çarpıyor.

Saat tam 9’u 5 geçiyor. Birdenbire gözleri açılıyor, dikkat ediyorum: Gök mavisi gözlerinde hala bildiğimiz  çelik parıltıları ışıldamaktadır.

kalemlik
Bir an sert bir hareketle başını sağa çeviriyor. Bana öyle geliyor ki, bu hareketiyle etrafındakilerin  şahıslarında ilahi bir aşk ile bağlandığı ve inandığı aziz milletini son defa askerce selamlamaktadır.

Birkaç saniye sonra o Azametli Varlık, milletinin kalp ve idrakiyle insan tarihindeki ölümsüz hayatına göçmüş bulunuyordu.

Ben de artık hıçkırıklarımı zapt edemedim; yatağa dönüp diz çöktüm, sağ elini ellerimin içine aldım ve   öptüm.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm anında yanında bulunan Hasan Rıza Soyak, böyle dile getirmiş 10 Kasım   1938 sabahı yaşananları. Bizler Atatürk’ü görmemiş, O’nunla aynı dünyayı paylaşma fırsatı bulamamış nesiller olarak bize emanet ettiği Cumhuriyet’i, devrimlerini ve ilkelerini ilelebet sürdürmeye yeminli bireyleriz. O’nun gibi düşünebilmek, aydın, devrimci ve özgürlükçü ruha sahip olabilmek hepimizin hedefi olmalıdır.

Her 10 Kasım’da olduğu gibi bugün de O’na sahip olmanın verdiği gurur ile O’nu kaybetmiş olmanın verdiği hüznü aynı anda yaşamaktayız. Sadece bugün değil, her zaman saygı ve sevgi ile anacağımız Ulu Önderimiz Atatürk’ü kaybedişimizin 76. yılı. O’nu çok özlüyoruz…

 

Ulu Önderimiz Atatürk’ü kaybedişimizin 76. yılı.

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format