Ufkunuzu Genişletecek 7 Netflix Belgeseli


Hitler’in Kötülük Çemberi (IMDb: 8,0)

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının acımasız hamlelerini hepimiz biliyoruz. Ve ne zaman Nazi Almanya’sı dense aklımıza Hitler geliyor. Bu düşünce çok yanlış olmasa da “Hitler’s Circle of Evil” (Hitler’in Kötülük Çemberi) isimli Netflix belgeseli bizi, olayları biraz daha geriden görmeye çağırıyor.

Hayatta kalmak için verilen mücadeleler, ihanetler ve suikastler… . Her biri yaklaşık 50 dakika olan 10 bölümden oluşan belgesel-dizi, Nazi Almanyası’nı anlatırken Hitler’in kariyerinde payı olan kişilere de yer veriyor. İngiliz yapımı olan belgeselde, Heinrich Himmler, Rudolf Hess, Reinhard Heydrich gibi Hitler’in dava arkadaşlarının hayatları gerçek görüntüler, canlandırmalar ve tarihçilerin röportajları ile anlatılıyor.

Planet Earth – Dünya Gezegeni (IMDb: 9,4)

Doğa belgeselleri kategorisinin yıldızı sayılabilecek Planet Earth, 2006 yılında BBC One kanalında yayınlanan ödüllü bir belgesel olan Planet Earth, yayınlandıktan tam on iki yıl sonra hala “çığır açıcı” olma özelliğini korumaktadır. Aynı zamanda Netflix belgeselleri arasında IMDB puanı en yüksek olan belgeseldir. David Attenborough tarafından seslendirilen ve Alastair Fothergill tarafından yönetilen belgesel 11 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde yaşadığımız dünyanın genelini şekillendiren doğa olaylarını vurgulayan yapım, sonraki 10 bölümde her seferinde çöller, buzullar, su altı gibi farklı habitatları gözlemleyerek hayvan ve bitkilerin yaşam koşullarını ve adaptasyonlarını inceler.

Dirty Money (IMDb: 8,2)

Dev kurumsal şirketlerin, hayatlarımızı maddi ve manevi olarak sömürdüğünün hepimiz aşağı yukarı farkındayız. Peki tam olarak nasıl? Dirty Money, dünya ekonomisinin ve iş dünyasının yakın tarihindeki 6 vakayı derinlemesine anlatıyor ve tüketicinin ve farklı gelir seviyesindeki insanların nasıl dev şirketlerce sömürüldüğüne, dolandırıldığına, sistemdeki büyük ölçekli rüşvet ve sahtecilik suçlarına örnekler veriyor. Günlük yaşamımızda iç içe yaşadığımız markaların ve oldukça tanıdık yüzlerin karşınıza çıkması sizi şaşırtacak!

Making a Murderer (IMDb: 8,7)

10 yıldan uzun bir süre boyunca filme alınan gerçek suç dizisinde, mahkemede işlemediği bir suçtan suçlu bulunarak 18 yılını hapiste geçiren Steven Avery’nin hikayesini anlatıyor. Bu kafa karıştıran, sürükleyici hikaye adli tıp biliminin nasıl hata yapabileceğini ya da yanlış ellere düştüğünde ne gibi ciddi sonuçlar doğurabileceğini anlatıyor.

The Toys That Made Us (IMDb: 8,2)

Netflix’in kısa bir süre önce ikinci sezonunu yayınladığı dizisi The Toys That Made Us, kapsamlı araştırmalar sonucunda hepimizin aşina olduğu, zamanında elinden düşürmediği bazıoyuncakların hikayelerini anlatıyor, koleksiyoncularıyla konuşuyor, popüler kültürü nasıl etkilediklerini inceliyor. İlk sezonda Star Wars, He-Man, Barbie ve G.I. Joe oyuncaklarının hikayesini izlemiştik; dizinin ikinci sezonunda ise Star Trek, Transformers, LEGO ve Hello Kitty oyuncakları var! Bu belgeseli izlerken çocukluk günlerinize dönebilirsiniz.

The Mind, Explained (IMDb: 8,1)

Emma Stone’nun hoş sesi ile hayat verdiği mini belgesel serisinde “zihnin nasıl işlediği” konu ediliyor. İlk bölümde hafızadan, ikinci bölümde rüyalardan, üçüncü bölümde anksiyeteden, dördüncü bölümde farkındalıktan ve beşinci bölümde psikedelik maddelerden bahseden yapım, bizi anlamakta zorlanacağımız bir terminolojinin içine sürüklemiyor. Gerek vakalar, gerek grafiksel anlatılar genel izleyici kitlesine hitap eder şekilde tasarlanmış. Bazı bölümlerde konu hak ettiği derinlikte incelenememiş olsa da, mini belgesel serisi bittiğinde “Vay be ne çabuk bitti ve ne çok şey öğrendim,” diyorsunuz.

Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel (IMDb: 6,7)

Joshua Fields Millburn ve yakın arkadaşı Ryan Nicodemus, minimalizme gönül vermiş iki isim. Birlikte “The Minimalists” isimli blogu kuran ikili, minimalizm hakkında bir kitap yazıyor, Minimaliz: Anlamlı Bir Yaşam. Kurumsal şirketteki işlerinden ayrılan Joshua ve Ryan, kendilerini minimalizme adıyor ve bu belgeseli çekmeye karar veriyorlar. 2016’da yayına giren Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel, hem Joshua ve Ryan’ın hem de diğer minimalistlerin hikayelerini anlatırken minimalizm felsefesini bize tanıtıyor. Hayatın her anlamda daha sade yaşanabileceğini gösteren belgesel, size aldığınız kararları düşünd


Like it? Share with your friends!

9

Ufkunuzu Genişletecek 7 Netflix Belgeseli

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format