Ufkunuzu Açacak Bir Bilim Kurgu Efsanesi: Fringe


Fringe, 2008-2013 yılları arasında beş sezon şeklinde yayınlanan, başrollerini Anna Torv, Joshua Jackson ve John Noble üçlüsünün oluşturduğu bir bilim kurgu dizisidir. 10 sene önce ilk bölümünün yayınlanması ile dünya çapında büyük bir yankı uyandırmış, zamanla da hayran kitlesini iyice arttırarak çok büyük bir başarı yakalamıştır. Gerek oyuncuların başarılı performansları ile gerek sizi her bölümde imkansız diye bir şeyin olmadığına, her şeyin bilim sayesinde mümkün kılınabileceğini göstermesi ile benim için ve eminim birçok insan için bir başyapıt haline gelmiştir.

Konusundan biraz bahsetmek gerekirse Olivia Dunham (Anna Torv) FBI adına çalışan çok başarılı bir ajandır. Garipliklerle dolu, içindeki herkesin deriye etki eden gizemli bir hastalığa yakalandığı bir uçak kazasını araştırdıkları sırada, ortağı ve aynı zamanda sevgilisi Ajan Scott da uçaktakiler gibi bu hastalığa yakalanır. Olivia’nın yaptığı araştırmalar sonucu ortağını iyileştirmek adına tek umudu, eskiden Harvard Üniversitesi’nde çığır açıcı bilimsel çalışmalar yapan ama şu anda akıl hastanesinde olan Walter Bishop’tur(John Noble). Onu çıkarmak adına ise tek çaresi babası kadar zeki olan ama bazı yasa dışı işlere karışmış Peter Bishop’tur(Joshua Jackson). Böylece ekibimiz kurulur ve Walter’ın eskiden kullandığı, Harvard’ın alt katında olan laboratuvarını kullanarak, esrarengiz ve insanlar tarafından açıklanamayan olayları araştırmak üzere FBI tarafından kurulan Sınır Bilim Departmanı(Fringe Division) adına çalışmaya başlarlar.

Fringe’e dair sevdiğim o kadar çok şey var ki… Araştırılan olaylar tabii ki de dizinin bel kemiğini oluşturuyor. Paralel evrenler, ışınlanmalar, şekil değiştirenler ve daha birçok bizim algımızca imkansız olan olaylar… Her bölümde “Yok artık, böyle bir şey de artık mümkün değil!” dediğiniz şeyler bölümün sonu geldikçe aslında o kadar da imkansız gelmiyor. Kuantum fiziğinin içinde olmayan insanlar bile( ki çoğumuz) Walter’ın deneylerini basite indirgemesi ile olayları rahatça kavrayabiliyorlar. Dizinin bazı sahnelerinde geçen detaylar, bazı olayların bölüm geçtikçe-hatta sezon geçtikçe- tam olarak anlaşılması, dizinin yapımına verilen emeği gözler önüne seriyor.

Oyunculara geldiğimizde tek kelime ile hepsinin mükemmel bir seçim olduğunu söylemem gerekir. Özellikle belirtmeliyim ki bu dizideki performansı ile John Noble oyunculuk adına benim favori listeme girmiştir. Aslında döneminin Einstein’ı olan fakat akıl hastanesinde geçirdiği 17 yıldan sonra hareketleri bakımından eski halinden eser kalmayan birini oynamak herkesin harcı değildir ama John Noble mimikleriyle, konuşmasıyla, beden diliyle öyle ustaca hayat vermiş ki bu karaktere, gerçekte böyle biri olmadığına ikna olmak adına zamanında röportajlarını çok izlemiştim. Hatta okuduğum bir bilgiye göre sınır bilimine çok ilgili olan John Noble rolü çok istemiş ama menajeri Walter’ın daha yaşlı bir karakter olması gerektiğini söylemiş fakat kızının onun bu role mükemmel uyacağına dair ısrarları sonrası evde kızı ile ilk bölümden Olivia ve Walter’ın akıl hastanesinde karşılaşma sahnesini deneme videosu şeklinde yapımcılara göndermiş. Yapımcılar o kadar etkilenmiş ki ABD’de bir deneme çekimi dahi yapmaksızın rolü ona teklif etmişler.

Anna Torv, dizide soğuk davranışları ile bazen eleştirilse de insanlar Olivia’nın aslında yaşadıklarından dolayı dışa karşı sert ve soğuk duruşlu bir insan olduğunu unutuyorlar. Anna Torv, Olivia’nın bu güvensiz ve sert halini harika bir şekilde canlandırmış, hatta zaman geçtikçe Peter ile olan yakınlaşmaları sayesinde bu duruşun yavaşla çözüldüğünü bizlere göstermeyi başarmıştır.

Yukarıda bahsettiğim gibi Fringe, beş sezon boyunca hepimizi hayrete düşüren konulara yer veren ve düşünme yetisi bakımından ufkumuzu genişletecek bir yapıt. En alakasız olayın bile zaman geçtikçe ne kadar anlamlı olduğunu keşfedeceğiniz, üzerinde ciddi kafa yorulmuş ve emek harcanmış bir proje. Her dizide olduğu gibi ufak hataları olsa da bu hataların kaliteyi azalttığına inanmıyorum. Hala izlemeyenlerinizin olduğunu pek düşünmek istemesem de eğer izlemediyseniz şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Ufkunuzu Açacak Bir Bilim Kurgu Efsanesi: Fringe

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format