UFAK TEFEK TARİH #7: Bağdat Fatihi 4. Murat


Çocukluk yıllarımızda hepimiz “4.Murat neden intihar etmiştir? İlk 3’e giremediği için.” tarzında saçma espriler duymuşuzdur. Bugün, hakkında birçok efsane anlatılan, romanları yazılan, dizisi çekilen bu Osmanlı padişahının çalkantılı hayatından bahsetmek istiyorum. 17 yaşındaki abisi Genç Osman’ın yeniçeriler tarafından katledilmesine şahit olmuş, askeri ve idari yönetimin bozulmaya başladığı bir dönemde 11 yaşında tahta oturmuştu. Tahta oturduğu ilk yıllarda yaşının küçük olmasından dolayı devlet yönetimi neredeyse annesi Kösem Sultan idaresine geçmişti.

Yaklaşık olarak 9 yıl bu şekilde sürecekti. Abisinin reformist düşüncelerinden dolayı boğdurulmasını unutamamış, büyüdükçe sert bir karaktere bürünmüştü. 20 yaşına geldiğinde yönetimi tek başına idare etmeye başlamış, otoritesini halka ve yüksek zümreye hissettirmeyi başarmıştı. Gücü ve cesurluğu hakkında birçok efsane mevcut. Sarı Selim ile başlayan ve uzun süredir var olan orduyla birlikte sefere çıkmama geleneğini bozup Bağdat’ın Fatih’i olarak tarihe geçecekti. Büyük İstanbul yangınından sonra alkolü, tütünü ve kahvehaneleri yasaklamış, kurallarına uymayanları ise ağır bir şekilde cezalandırmıştı.


4.Murat ayrıca, kardeşlerini boğdurtmasıyla da tanınıyor. Osmanlı hanedanının artık devleti yönetemeyeceğini düşünmüş ve Kırım Han’ının yönetime geçmesini istemişti. Bunun sonucunda İbrahim haricinde diğer bütün şehzadeleri öldürmüş, kendisi ölmeden önce İbrahim için öldürme emri verse de Kösem Sultan engel olmuş ve tahta Deli İbrahim lakabıyla anılan 1.İbrahim geçmiştir. 4.Murad döneminde hazine tekrardan dolmuş, ülke genelinde asayiş ve düzen sağlanmış, yolsuzluk ve rüşvet en aza indirilmiştir. Bağdat seferi sırasında siroz olduğu ortaya çıktı ve sefer sırasında sağlık problemleri yaşadı. Seferden sonra İstanbul’a döndüğünde iyileşse de, alkol kullanımını yeniden arttırmış ve yeniden siroza yakalanmıştı. 28 yaşında ise hastalığı daha da ağırlaşarak hayata gözlerini yumdu. Bir sonraki hafta tarihin köşelerinde saklanmış ilginç olaylarla birlikte görüşmek üzere.

UFAK TEFEK TARİH #7: Bağdat Fatihi 4. Murat

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format