UFAK TEFEK TARİH #64: Göbeklitepe


Mısır piramitlerinden 7 bin 500 yıl daha önce yapılan, tarihin sıfır noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe önemli bir tarihi eserdir. Şanlıurfa’ya bağlı Örencik köyü etrafındaki Tek Tek Dağları’nın eteğinde bulunan bu tarihi eser hakkında inşasından bin yıl sonra üstü kapatılıp 1995 yılından itibaren tekrardan arkeolojik kazılarla birlikte gün yüzüne çıkarıldığı biliniyor.  

Göbeklitepe zamanla ortaya çıkan bulgularla birlikte insanlık tarihini yeniden yazdı. Ortaya çıkan heykeller,çizimler,3 boyutlu oymalar yerleşik hayata geçişe dair izler taşıyan daha birçok simge barındırıyor. Yerleşik hayatın olduğunu kanıtlayan, tarımın yapıldığını gösteren buğdayın ilk izleri bu tarihi eserde bulunmuştur. Bunun yanında din tarihi hakkında bilgi veren Göbeklitepe ilk ibadet merkezi olarak bilinir. Neolitik dönemde inşa edilen bu yapı da dini merkezde toplanma ritüeli olduğu düşünülüyor. Kazı ekibinin yöneticisi Klaus Schmidt’e göre Göbeklitepe’deki insanlar kalabalık topluluklarının ibadet merkezine yakında durma isteği ile yerleşik hayata geçti ve toplumsal ihtiyaçları karşılamak amacıyla tarıma başladı.  Göbeklitepe, buğday kalıntıları ve ilk inanç merkezinin olması yanında büyük kaya parçalarının şekilli biri biçimde buraya taşınmasında dolayı ,yerleşik hayatın ilk dönemlerinin başlangıcı olarak kabul edilir.

Günümüzde ise Göbeklitepe’nin bazı alanlarının ziyarete açıldığı bazı alanların ise hala arkeolojik kazı araştırması içinde olunduğu bilinmektedir. Her geçen gün değerinin daha çok anlaşılmasıyla birlikte birçok dizi ve filmin gündeminde olan Göbeklitepe, milyonlarca turistin ilgi odağı olmuştur.


Like it? Share with your friends!

6

UFAK TEFEK TARİH #64: Göbeklitepe

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format