UFAK TEFEK TARİH #62: İkizler Burcu Efsanesi


Zeus bir gece güzel bir kuğu şekline bürünerek Taygetos Dağı’nın tepelerine iner. Etolia kralının kızı, Sparta kralının(Tyndros) karısı olan Leda’nın yanına kanatlarını çarparak yaklaşır. Kuğu uzun boynu ile prensesin yüzünü okşar ve prensesi “Benden korkma ,ben aydınlık tanrısıyım. İstiyorum ki birbirine eş olan iki çocuk dünyaya getiresin ,onlar ay ve güneş gibi birbirini takip ederek yaşasınlar. İnsanlara iyilik etsinler, gemicilerin yardımına koşsunlar .”  cümleleriyle etkiler .. O geceden aylar sonra Leda , aynı gün dünyaya 4 çocuk getirir . Zeus’tan güzeller güzeli Helena ve Polydeukes , Tyndros’dan Kastor ve Klytaimestra.. Çocuklardan erkek olanları Kastor ve Polydeukes birbirlerinden ayrılmayan, sırt sırta, omuz omuza savaşan iki kahraman olmuşlardır. Bu yüzden de onlara Dioskur yani Zeus’un Delikanlıları diye adlandırırlar.

Bir gün Dioskurlar Likya kralının güzel kızları Phiobe ve Hilaria’ya aşık olurlar. Aşkları karşılıksız değil ama imkansızdır çünkü prensesler amca oğulları ilenişanlıdırlar.Bunun üzerine aşık çiftler kaçmaya karar verirler . Amca oğlulları ise peşlerine düşer .Yiğitçe savaşan kardeşlerden Kastor sevdiği kardeşi Polydeukes için mücadelede canını verir . Polydeukes, kardeş acısına mahvolur ve artık dayanamaz hale gelir .Bu duruma son vermek adına Zeus ,onların ikisini de gökyüzüne alır. Biz onları Astrolojide İkizler burcu olarak biliriz .

Kastor ve Polydeukes gemicilere yol göstermek için biri sabah, biri gece gökyüzünde ışıldar. Biri şafak yıldızı diğeri kutup yıldızıdır.


Like it? Share with your friends!

8

UFAK TEFEK TARİH #62: İkizler Burcu Efsanesi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format