UFAK TEFEK TARİH #59: Hindistan’ın Bölünmesi


Neredeyse 90 yıldır İngiliz sömürgesi altında kalan Hindistan’ın İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bağımsızlığa kavuşması kesinleşmişti fakat bunun nasıl gerçekleşeceğine dair pek çok fikir vardı. Bu sırada toplum çok sayıdaki din ve mezhep farkları yüzünden kendi içinde parçalanmaya uğramıştı. Bunlardan Hindu ve Müslüman kesimler en büyük çoğunluğa sahip olanlardı. Bu parçalanma Hindistan parlamentosuna da yansımıştı. Kongre Partisi, Müslüman Birliği’ni tanımayı reddetmiş ve bağımsız Pakistan kurma önerisini kabul etmemişti. Müslüman Birliği’nin başında Muhammed Ali Cinnah umutları kırılmış müslümanları temsil ederken, Kongre Partisi’nin başında Hindistan’ın bağımsızlık davasına öncülük eden efsanevi lider Mahatma Gandi Hindu görüşünü temsil ediyordu. Gandi hem Müslümanlar hem de Hindular tarafından saygı görse de liderliğinin politik gücü giderek azalmaktaydı. 

Hindistan’daki siyasi gerilim giderek artıyordu. Cinnah, “Hindistan ya ikiye bölünür ya da tamamen yok olur!” diyerek uzlaşmaktan uzak bir tutum içine girmişti. Bu kesin tutum karşısında Kongre Partisi’nin ve İngilizlerin yapacak pek bir şeyleri kalmamıştı. 1946 yılının başlarında her iki gruptan da yüzlerce insan öldürülüyor, karşılıklı saldırı ve katliamlar gerçekleşiyordu. İç savaşın alevleri herkesin beklediğinden çok daha hızlı şekilde büyüyordu. İslam Birliği’nin 1946 Ağustos’unu “Doğrudan Eylem Günü” ilan edişiyle Müslümanlar Kalküta’da Hindulara yönelik bir kitle katliamı yaptı. Hemen ardından Hindular da buna karşılık olarak öç alma hareketlerine giriştiler. Bu olaylarla başa çıkamayacaklarını anlayan İngilizler, 1947 yılında Hindistan’dan çekilme kararı aldı. 

Ülkedeki bitmek bilmeyen katliamları durdurmak için ülkenin bölünmesi artık kaçınılmazdı fakat bu da hiç kolay olmayacaktı çünkü Hindu ve Müslümanlar bütün ülke boyunca karışık olarak dağılmıştı. Gandi ne kadar bölünmeye karşı olsa bile bu iç savaşa engel olmak için Pakistan’ın kurucu lideri Muhammed Ali Cinnah ile uzlaşmaya gitti. 14 Ağustos 1947 tarihinde Britanya Hindistan’ı ortadan kalkmış fakat bir ülke parçalanmıştı. Son İngiliz Genel Valisi Lord Mountbatten artık bu toprakların iki ülke halinde bağımsız olduğunu bildirmişti: Pakistan ve Hindistan. 

Ülkelerin ayrılmasıyla beraber iki ülke arası göç başlamıştı, bu göç 10-12 milyon Müslüman, Sih ve Hindu’nun yer değiştirmesi demekti ve bu da modern tarihin en büyük göç hareketlerinden biri olacaktı. Göç sırasında dinler arasındaki nefret gibi sebeplerden ötürü pek çok yağma, şiddet ve tecavüz olayı yaşanmış, bu olaylarda yaklaşık 1 milyon insan hayatını kaybetmişti. Başka bir ilginç olay ise bölünmeyle beraber Pakistan, Doğu ve Batı olmak üzere iki bölge halindeydi ve aralarında binlerce kilometre bulunuyordu. 25 yıl sonra, Doğu Pakistan Bangladeş’e dönüşerek bu sorun bir nevi ortadan kalktı. İki kardeşi birbirinden ayıran bu din kavgalarının son trajedisi 30 Ocak 1948 yılında yaşanmıştı. Mahatma Gandi; bölünme, siyasi olaylar ve katliamlar için onu suçlayan bir Hindu fanatik tarafından vurularak öldürüldü.


Like it? Share with your friends!

8

UFAK TEFEK TARİH #59: Hindistan’ın Bölünmesi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format