UFAK TEFEK TARİH #57: Abraham Lincoln


Abraham Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. Başkanı’dır. Köleliğe karşı olmasıyla bilinen Lincoln, Amerika’dan bağımsızlığını ilan eden eyaletlerin oluşturduğu Amerika Konfedere Devletleri’ne karşı Amerika İç Savaşı’nda büyük bir galibiyet elde etti. Bu sayede ülkenin bütünlüğünü korudu ve köleliğe karşı büyük bir zafer kazanılmış oldu. Ardından bu konunun daha çok üstüne gitti ve bu sayede Haziran 1863 tarihinde ABD’de kölelik resmen kalkmış oldu.            

12 Şubat 1809’da ABD’nin Kentucky eyaletinde çiftçilikle uğraşan Thomas ve Nancy adında bir çiftin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1818’de Lincoln 9 yaşındayken, annesi bir hastalıktan dolayı öldü(34). Kısa bir süre sonra Thomas Lincoln, Saraha Bush Johnston adında bir kadınla evlendi. Üvey annesiyle hiçbir sorun yaşamamakla beraber üvey annesi Lincoln’ü hep eğitime yönlendirmeye çalışmıştır. Ancak Lincoln, ekonomik nedenlerden dolayı sadece 18 ay civarı bir süre örgün eğitim alabildi. İçindeki eğitim isteğiyle kendini eğitmeye çalıştı. Çevresindeki aydın insanlardan bilgi almaya çalıştı. Amerikan ve İngiliz tarihine dair birçok kitap okudu. 

  Lincoln, başkan olmadan önce avukatlık ve tüccarlık da yapmıştır. Sir William Blackstone’un İngiltere’nin hukuk sistemini anlattığı kitaptan çok etkilendi ve hukuk kariyerine başlamasında büyük etkisi oldu. Ticaret yaptığı zamanlarda daha çok tanık olduğu kölelik ve köle ticareti nedeniyle köleliğe karşıt olan görüşleri daha da kuvvetlenmiştir.  

 1832 yılında 23 yaşındayken Liberal Parti üyesi olarak siyasete giriş yaptı. Sangamon nehrindeki gemi trafiğini üstlendi. Daha sonra Kara Şahin Savaşı’nda milis kuvvetlere kaptanlık yaptı. 1841 yılında William Herndon ile birlikte Whig Partisi’ne girdi. Lincoln, 1847 yılında Birleşik Devletler Temsilciler Meclisine seçildi. 

  1860 yılında başkanlık için adaylığını koyan Lincoln, ertesi yıl oyların çoğunluğunu alarak ABD’nin 16. Cumhuriyetçi Parti’nin ise ilk başkanı olarak göreve başladı. Göreve başladığı zamanlarda köleliği kaldırmak adına verdiği sözü tutarak köleliği kaldırdığını açıkladı fakat bu durumda büyük görüş ayrılıklarının meydana gelmesiyle bazı eyaletler bağımsızlığını ilan etti. Bu eyaletler Amerikan Konfedere Devletleri adında yeni bir devlet kurdular. Ayrılan bu 11 eyalet Amerikan İç Savaşı’nda güneyli konfederasyon tarafını oluşturdular. Ülkenin geri kalan kısmı ise kuzeyli union(birlik) tarafını oluşturdular. Kısa bir süre sonra bu iki devlet arasında savaş patlak verdi. İki taraftan da birçok kayıp oldu. 9 Nissan 1965’te kuzeylilerin zaferiyle sonuçlandı. 

 14 Nisan 1865 tarihinde eşiyle birlikte bir Ford Tiyatrosu’na bir oyunu izlemeye giden Lincoln, John Wilkes Booth adlı bir casus tarafında gürültü esnasında kafasından vuruldu. Tiyatronun hemen yanındaki bir eve taşınan Lincoln, 15 Nisan sabahı hayatını kaybetti.

 Günümüzde 5 dolarlık banknotların ve 1 centlik madeni paraların üstünde Abraham Lincoln’un resmi bulunmaktadır.


Like it? Share with your friends!

7

UFAK TEFEK TARİH #57: Abraham Lincoln

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format