UFAK TEFEK TARİH #56: Dumlupınar Denizaltısı


4 Nisan 1953 yılı çok sisli ve yağmurlu bir geceydi. Çanakkale Boğazı açıklarında bulunan Türk donanmasına ait Dumlupınar Denizaltısı, uzun ve yorucu bir görevden sonra donanmasıyla birlikte istirahata çekilmek üzere limana yanaşıyordu. Tam o arada denizaltı İsveç donanmasına ait bir yük gemisiyle çarpıştı. O sırada 8 kişi güvertedeydi ve çarpışmanın etkisi ile denize savruldular. Denize savrulanların 2’si pervaneye takıldı, 1’i boğuldu ve ancak kalan 5 kişi kurtarılabildi. Geminin içerisinde ise 81 mürettebat vardı ve sadece 22 kişi torpidoya saklanarak kurtulmayı başarmıştı. Ancak denizaltı bu 22 kişiyle batmıştı. Topridodaki askerler yüzeye bir şamandıra fırlatarak içerisindeki telefon kablosu aracılığıyla merkezle iletişime geçmeyi başardılar. Merkezden hemen ilk cevap geldi: “Gerekmedikçe konuşmayın, türkü söylemeyin ve sigara içmeyin.” Askerler kurtarılmayı bekliyordu ve umutluydular ama dönemin imkan ve teknolojileri ele alındığında buradan çıkmak imkansız denilebilecek kadar zordu. O sırada askerlere bir anons geldi: “Rahatça konuşabilirsiniz, türkü söyleyebilirsiniz, sigara içebilirsiniz.” Umutlar tükenmişti askerler artık ölümü bekliyordu. 22 kahraman askerin son sözleri “Her şey buraya kadarmış kumandan, birer cigara yakalım mı?” oldu.

Kurtarma gemisi olay yerine 12 saat sonra gelebilmişti. 25 saat sonra ise anca sabitlenebilmşti. O sırada gemi şamandıra ve denizaltıyı bağlayan kabloları yanlışlıkla koparmıştı. Dalgıçlar yaklaşık 100 metre derinlikte Dumlupınar’ı arıyordu ama havanın kötü olması denizdeki akıntıları da arttırdı ve aramayı zor duruma soktu. Çalışmalar 3 gün daha devam etti. 7 Nisan’da Milli Savunma Bakanlığı artık kurtarma çalışmalarını durdurduğunu ve umutların kesildiğini bildirdi.

Aradan 5 yıl geçtikten sonra Dumlupmar’a ikinci defa ulaşılmak istendi. Bu sefer Dumlupınar sadece bulundu.

30 Mart 2003 günü Çanakkale Boğazı’nda çalışmalar yine başladı. Bir ekip 50 yıl sonra Dumlupınar’a bir kez daha ulaşmak istiyordu. Bu ekipten bir dalgıç 100 metreye teknoloji yardımı ile indi ve denizaltının şamandırasına “Vatan size minnettardır!” yazılı bir tabela yerleştirdi.

Olayda maalesef ki 22 asker ölüme terkedilmişti. Türkiye yasa boğulmuştu. Kendisinden önceki 3 Dumlupınar isimli denizaltının olduğu gibi bu denizaltının da sonu denizin dibi olmuştu. “Ah bir ataş ver…” türküsü ise can veren askerlerin son sözlerinden esinlenerek yazılmıştır.


Like it? Share with your friends!

19

UFAK TEFEK TARİH #56: Dumlupınar Denizaltısı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format