UFAK TEFEK TARİH #55: Enigma


Enigma, 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nın gizli mesajların korunması için kullanılan bir şifreleme metodudur. Her ne kadar 2. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından kullanılması ile ün kazansa da aslında 1. Dünya Savaşı’nın sonlarında Alman mühendis Arthur Scherbius tarafından geliştirilmiştir.

Enigma’yı çözmek sanıldığı kadar zor olmadı ve Polonyalılar Enigma’yı kısa bir süre içerisinde çözdü ve bunu İngilizlerle paylaştı. Bunu fark eden Almanlar adeta çığır açacak bir sistem ile her 24 saatte bir şifresinin yenileyen bir Enigma Makinesi geliştirdi.

Enigma her gün şifresini değiştirip tüm birliklerini “Heil Hitler” ile selamladıktan sonra günün hava durumu veriyordu. Alman’ların kafasında güvenlik ile ilgili hiç bir kuşku yoktu çünkü Enigmanın 24 saat içinde çözülemeyeceğinden ve her gün yenilenen algoritmaların arasındaki karmaşık matematiğin insan beyni ile asla kavranılamayacağından eminlerdi.

İngilizler sadece bu şifreyi çözmesi için çok gizli bir ekip bile kurmuşlardı ama ekip bırakın aralarındaki ilişkiyi çözmek her gün algoritmayı deşifre etmeyi bile başaramıyordu. Bu ekibe yeni bir üye katıldı, Alan Matthison Turning. Turning çocukluğundan beri bulmaca ve matematiği çok severdi ve gitgide bu onular üzerinde uzmanlaştı. Ekibe geldiğinde bu şifrenin bir insan aracılığı ile çözülemeyeceğini çok geçmeden o da anlamıştı. Bunun için bir makine yapmak istedi. Savaş dönemindeki İngiltere önce bu projeyi destekledi ancak çabuk sonuçlar gelmediğinde bu projeye olan desteklerini geri çekmek istedi. Her şeye rağmen Turning makinesini tamamladı ve makine onlarca matematikçinin 24 saatte çözemediği, her gün yenilenen o şifreyi birkaç saniyede çözmeyi sadece Alman’ların her gün güne başlarken kullandığı o kelime ile sağladı. Heil Hitler.

İngilizler her güne Alman’ların selamı ile günün şifresini çözüp başlarken Alman’ların bundan haberi olmuyordu çünkü eğer Almanlar bu makineyi duysaydı Alman mühendislerin yeni bir sistem çıkarmaları sadece günler alırdı. Bu da tüm bu ilerlemenin çöpe atılması demekti. İngilizler konunun gizliliği ile özel ilgilendi. Tüm Alman saldırılarından haberdardılar ancak Almanların şüphelenmemesi için sadece içerisinden bazılarına müdahale edebiliyorlardı. Normandiya Çıkarması gibi savaşın seyrini etkileyebilecek bir çok olayda istihbarat hep İngilizlerin tarafındaydı ki bu İngilizlerin ellerini oldukça güçlendirdi ve savaşın seyrini değiştiren çok önemli bir etmen oldu.

Alan Matthison Turning bu icadı ile sadece savaşın yönünü değiştirmekle kalmadı bilgisayar biliminin temellerini de atmış oldu. Her yıl bilgisayar bilimine önemli katkı yapan kişilere verilen Turning Ödüllleri bilgisayar dünyasıın nobel ödülleri olarak anılır. Makine ise 1920’ler den sonra ticari amaçla kullanılmaya başlandı. Ayrıca kendi geliştirdiği doğrulama sistemi olan Turning Testi(Captcha, fotoğrafta yazı, resimin içerisinde nesne bulma gibi)  bugün bile insan ve makineyi birbirinden ayırmada güvenlik duvarı olarak kullanılan en yaygın sistemdir.

UFAK TEFEK TARİH #55: Enigma

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format