UFAK TEFEK TARİH #51: Bir Kadının Kanlı İntikamı


10. yüzyılda Ukrayna’da Kiev Knezliği’nin başında İgor ve Olga bulunmaktaydı. Bir gün Prens İgor vergiye bağladığı kabilelerden biri olan Drevlianlardan vergiyi bizzat almak üzere kabileyi ziyarete gitti. Vergiyi fazla bulan Drevlian kabilesinin önde gelenleri bölgede daha rahat yaşayabilmek için Igor’a tuzak kurup onu öldürdüler. Oğulları Svyatoslav henüz 3 yaşında bir bebek olduğundan karısı Olga naip olarak yönetimi devraldı. Böylece kendisi Rusya’nın ilk kadın hükümdarı oldu.

Kocasının ölümü üzerine çocuğuyla yalnız kalan Olga’yı kullanmak isteyen Drevlianlılar, Olga’dan prensleri Mal ile evlenerek yönetimi devretmesini istediler. Olga bu teklifi kabul ederek kabilenin soylularını misafir etmek istediğini söyledi. Soylular gece geldiklerinde, gündüz vakti kendilerinin özel tahta düzeneklerle taşınacakları ve şehre getirilecekleri bir şereflendirme seremonisi yapılacağı, bu nedenle o gece gemilerinde kalmaları söylenmişti. Bu isteği kabul eden soyluları ise bir sürpriz beklemekteydi. Olga elçilerin geldiği gece uşaklarına bir çukur kazdırmıştı. Sabah özel tahta düzeneklerle şehre taşınan soylular birden kendilerini bu çukurun içinde buldular. Kocasının intikamını almak isteyen Olga, tüm soyluları diri diri gömdürdü ancak bu onun için sadece bir başlangıçtı.

Olaydan sonra kabileye tekrar haber gönderen Olga, evliliği kabul etmesini gerçekten istiyorlarsa kendisine eşlik etmesi için kabilelerinin en soylu kişilerini göndermelerini istemiştir. Bu isteği kabul eden prens, şehrinin asilzadelerini toplayarak Olga’ya gönderir. Asilzadeleri çok iyi karşılayan Olga, onlar için prensliğin hamamını hazırlattığını söyler. Karşılamadan memnun olan asilzadeler hamama girdiklerinde ise kapı üzerlerine kilitlenmiş ve hepsi orada diri diri yakılmıştır.

Olga için bu da yeterli değildi. Kocasını öldüren Drevlianların kökünü kurutmayı kafasına koymuştu. Tekrar haber gönderen Olga, evlenmeden önce o şehirde kocası için bir cenaze yemeği vermek istediğini söylemiştir. Teklifi kabul edilince yemeğe kabilenin bütün ileri gelenlerini ve halkı davet etmiş ve hizmetkarlarına da herkese alabildiğine şarap servisi yapmalarını tembihlemiştir. Drevlianlar iyice sarhoş olunca askerlerine haber vermiş ve 5000 Drevlianlıyı kılıçtan geçirtmiştir.

İntikam ateşi bu olayla da sönmeyen Olga, kabilenin geri kalanını da ortadan kaldırmak için bir ordu hazırlamaya başlamıştır. Bu sırada akılları başına gelen Drevilanlar, Olga’ya elçiler yollayıp tahttan vazgeçtiklerini, istediği kadar vergi vermeye hazır olduklarını söylerler. Olga bunu kabul ederek “Vergi olarak bir defaya mahsus her evden üç güvercin ve iki kırlangıç tutup yollayın.” diye bir mesaj yollar. Altın yerine sembolik vergi verecekleri için sevinen halk evlerinde beslediği veya evlerine yuva yapmış kuşları toplayıp Kiev Knevliğine gönderir. Güvercinleri alan Olga, her kuşun bacağına kükürte batırılmış uzun bez bağlatır ve gece olunca da bezleri ateşe verip, kuşları salar. Ayaklarına bağlı yanan bir bezle uçan kuşlar, yuvalarına döndüğünde bütün evlerde, samanlıklarda ve ağıllıklarda yangın başlar. Yangına uykuda yakalanan halkın çoğu ölür. Yangından kaçıp canını kurtarmaya çalışanlar, dışarıda bekleyen Olga’nın askerlerinin kılıcından kurtulamaz. Olga artık intikamını almıştır.

Daha sonraki yıllarda Ortodoks Hristiyanlığa geçen Olga, Konstantinopolis’e gidip vaftiz olmuş ve İmparator 7. Konstantin huzurunda devlet töreniyle Ortodoks Kilisesine katılmıştır. Kocasının intikamı için binlerce kişiyi acımadan öldüren Olga, ülkesine Hristiyanlığı yaydığı için ölümünden sonra kilise tarafından “azize” ilan edilmiştir ve 79 yaşındayken, 969 yılında ölmüştür. Kanlı intikamı ile başta Game of Thrones olmak üzere birçok diziye, filme ve kitaba ilham kaynağı olan Olga, Rusya’nın ilk kadın hükümdarı, Kiev hükümdar ailesinin Hristiyanlığı benimseyen ilk üyesi ve Ortodoks Kilisesi’nin ilk Rus Azizesi olarak adını tarihin sayfalarına altın harflerle yazdırmıştır. 


Like it? Share with your friends!

25

UFAK TEFEK TARİH #51: Bir Kadının Kanlı İntikamı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format