UFAK TEFEK TARİH #50: Terracotta Ordusu


Toprak Askerler ya da Terracotta Ordusu, ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında bulunan terakota(pişmiş kil bazlı, kahverengimsi kızıl renkli, mat seramik) heykellerdir.

 MÖ 210 tarihinde yapılmış olan heykeller, 1974’te Çin’in Shaanxi eyaletine bağlı Xi’an yakınlarında bölge halkından birileri kuyu kazarken tesadüfen fark edilmiştir. Halk kazdıkça fark etmiştir ki yerin altında sadece askerler değil, askerlerle birlikte gerçeğine uygun boyutta yapılmış atlar, at arabaları, diğer savaş arabaları, silahlar ve hizmetkarlar da vardı.

 Toprak Askerlerin inşası eski Çin Hükümdarı Qin Şhi Huang’ın ölümüyle ilişkilendirilmiştir. Çünkü Çin’de Qin Hanedanlığı döneminden önce eski bir geleneğe göre hükümdar öldüğünde hizmetkarları, savaş malzemeleri, askerleri, özel eşyaları ve hatta eşleri ile birlikte gömülürmüş. Ancak Çin hükümdarı Qin Şhi Huang öldüğünde kendisi için askerlerinin ve hizmetkarlarının öldürülmesini istememiş ve kendisine diğer dünyada eşlik etmek üzere pişmiş toprak ve bronzdan askerler, savaş arabaları, hizmetkarlar ve diğer ihtiyaçlarının hazırlanmasını emretmiştir. Bu ordunun Çin’de ilklerin hükümdarı olarak bilinen Qin Şhi Huang’ın mezarını koruduğuna inanılır.

Tarihçi Si Maqian’a göre hükümdar hayattayken MÖ 246 yılında başlanan mezarın inşası 30 küsür yıl sürüp, bu inşaatta 700 bin kişi çalıştırılmıştır. Mezar dörtgen şeklinde, güneyden kuzeye 350 metre uzunluk, doğudan batıya 345 metre genişliğinde olup 76 metre yüksekliğinde piramit şeklindedir. Kazı alanında hala toprak altında 8 bin asker, 150 süvari atı, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası bulunduğu söylenmektedir.

 Üç boyutlu son teknolojiyle Terracotta Ordusu’nun gizemini çözmekte önemli bir aşama kaydedilmiştir. University College London (UCL) ve Toprak Askerlerin bulunduğu müzeden bir ekip bu teknoloji sayesinde heykellere olabildiğince yaklaşıp dijital kopyalarını üretmiştir. Heykellerden 30’unun kulakları üzerinde yapılan inceleme her birinin farklı “insanlar” olduğunu ortaya koymuştur. Univesity College London’dan Andrew Bevan, insan kulaklarının neredeyse parmak izi kadar farklılık gösterdiğini ve heykellerde de her bir kulağın “biricik” olduğunu söylemiştir.

 Arkeolog Marcos Martinon-Torres, bu bulguyu “İlk örneklememize bakınca, Terra-cotta Ordusu gerçek savaşçıların portreleri gibi görünüyor.” demiştir. Bu veriler 7 bin asker heykelinin 2 bin yıl önce fabrikasyon usulü bir üretimle yapılmış olabileceği yönündeki araştırma tezlerini de çürütmüştür. Toprak Askerler, 1987’de UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Bugün Toprak Askerlerin bulunduğu alanın genişliğinin 15 kilometreyi bulduğu söylenmektedir. Alanın bir bölümü turistik gezilere açık olmasına rağmen diğer bölümlerinde çalışmalar devam etmektedir.

UFAK TEFEK TARİH #50: Terracotta Ordusu

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format