UFAK TEFEK TARİH #5: Eski Türklerden Kalan Geleneklerimiz


Merhaba arkadaşlar, Ufak Tefek Tarih serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Türkler olarak tarihimiz çok eski dönemlere dayanıyor. Birçok uygarlık kurmuş kuzeyden güneye her yerde izleri olan kültürü geniş bir milletiz. Belki 21. yüzyıl gençleri olarak pek yapmasak da büyüklerimizde gördüğümüz, bazen de yaptığımız İslamiyet’ten önceki Şamanizm dini kaynaklı, kökenini, nedenini bilmediğimiz birçok adet var. Bu davranışları batıl olarak nitelendiririz. “İşte bu ne alaka?”, “Ne saçma!” diyeceğimiz bir sürü adet var ama ben az buçuk aklımıza yatabilen şeylerden bahsetmek istiyorum.

Kurşun Dökmek


Eski Türklerde buna kut dökme de denir. Batıl bir inanç olsa nazar çıkardığına inanılır. Millet olarak nazara bayağı inandığımız için televizyonda ya da gerçek hayatta illa ki şahit olmuşuzdur.

Dilek Tutmak


Bu da sıkça uyguladığımız adetlerden. Doğum günlerinde mumları üflerken yıldız kayınca dilek tutarız. Şaman geleneğinde tabiat ruhlarının dileklerin gerçekleşmesine aracılık ettiğine inanılır.

Tahtaya Vurmak


Eski Türkler göçebe oldukları için daha önce girmedikleri ormana giderken kötü ruhları kovmak için tahtaya vurup bağırarak gürültü çıkarırlarmış. Günümüzde de tahtaya vurmak bu kökenden gelmektedir.

Su Dökerek Uğurlamak


Gidenin arkasından su dökmek, eski Türklerdeki su kültürünün doğurduğu bir adettir. Hepimiz ya yapmış ya da görmüşüzdür. Su gibi çabuk dön, kazasız belasız git gel anlamlarına gelir.

Köpek Ulumasının Uğursuz Sayılması


Şamanist inançta köpek bir ruhun yaklaştığını ve bazı olayları önceden algılarmış. Bunu da acı bir ulumayla belli edermiş. Anadolu’da da bu uğursuzluk sayılır. Zaten Türkler için doğa ve hayvan önemlidir.

Türbelere Ağaçlara Bez Bağlama


Şamanist inançta dilek dileme şeklidir. Doğaya, ağaçlara önem verilir ve yaşamın sembolü olarak görüldüğünde bunlara bez kumaş parçası bağlanıp dilek dilenir. Bu davranış başka kültürlerde de karşımıza çıkıyor. Günümüzde belki yapanlar vardır.

Evet arkadaşlar sizlere bu hafta kısa bir konudan bahsettik. Haftaya tekrar görüşmek üzere!

UFAK TEFEK TARİH #5: Eski Türklerden Kalan Geleneklerimiz

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format