UFAK TEFEK TARİH #44: Büyük Roma Yangını


Kaynaklara göre Büyük Roma Yangını 19 Temmuz 64’te başladı ve 6 gün 7 gece sürdü. Bu yangın ile 14 Roma şehrinin dördü tamamen yandı. Yangın durdurulduğunda Roma’nın yaklaşık üçte biri yanmıştı.

Dönemin tarihçileri Cassius Dio ve Suetonius’a göre Nero, yangın tutkusu olan biriydi; öyle ki şiirinin bir kıtasını yazması için ateşi izlemesi gerekmişti. Yangını o çıkartmıştı ve şehrin en yüksek yerinde yangını izlerken dans bile etmişti. Ayrıca Nero’nun “Yeni Roma” fikri de vardı. Yangından sonra kendisine istediği “Saray Kompleksi”ni inşa etti.

Bazı kaynaklar, yangının kolezyumdaki bir ocakta çıkmasının ve rüzgarla şiddetlenmesinin de mümkün olabileceğini kaydetti. O dönemde Roma’da evlerin hepsi ahşaptı ve yangın kısa sürede kontrol altına alınamayacak kadar büyümüş olabilirdi.

Romalı tarihçi Tacitus’un kaynaklarında ise Roma yanarken Nero sarayında bile değildi ve yangından etkilenenlere sarayını açıp yemek verdi. Roma’yı asıl yakan Hristiyanlardı çünkü onların inancına göre Roma bir gün yanacak ve üzerinde görkemli bir Hristiyan şehri kurulacaktı.

İmparator Nero Hristiyanları suçlu buldu. Suçlanan hristiyanların köpeklere atılmasını emretti.

Yangından yıllar sonra halk Nero’nun suçlu olabileceğini düşündü. Sadece halk değil Roma senatosu da böyle düşündü. Öldürüleceğini anlayan Nero şehirden kaçtı. Ancak yakalandı ve yangından 4 sene sonra İmparator Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus idam edildi.

UFAK TEFEK TARİH #44: Büyük Roma Yangını

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format