UFAK TEFEK TARİH #46: Aşkların ve İmparatorların Şehri


Burdur’un Ağlasun ilçesinde “Aşkların ve İmparatorların Şehri” olarak bilinen Sagalassos, Antalya ilinin 109 km kuzeyi, Ağlasun’un 7 km kuzeyinde yer almaktadır. Bulunduğu konumun avantajları oldukça fazladır.

Sagalassos günümüze olabildiğince az hasar alarak gelmiş nadir antik şehirlerimizden birisidir. Akdeniz’e giden yol üzerinde yer alması, antik kentte bulunan insanların ticaret yapmasına büyük katkı sağlamıştır. Ürettikleri çömlekler için gereken toprak Çanaklı Ovası’ndan sağlanmıştır. Suyun çokluğu, 1500 metreyi geçen rakım sayesinde yerleşim yeri oldukça sağlam şekilde korunuşmuştur. Adı burada binlerce yıl önce yaşayan Hititlerin bir kolu olan Luwilerden geliyor, Sagalassos 11. yüzyıldaki kayıtlara “Agalassu Piskoposluğu” olarak geçince aşağıdaki ilçe de zamanla Ağlasun olarak adlandırılmış. Antik kentin son derece kültürlü bir aristokrasisi varmış. Bu durum da sanatın kalitesinin diğer kentlerle kıyaslandığında çok daha yüksek olması sonucunu doğurmuştur.

Büyük İskender’in almakla zorlandığı önemli kentlerden biri olarak bilinen Sagalassos, Roma dönemi mimarisinin en iyi örneklerini yansıtıyor. Sagalassos’taki en etkileyici yapılardan biri ise geçmişin büyük kahramanları için yaptırılan ve dans eden kız figürleri ile dekore edilmiş bir “Heroon”dur. Birbirlerinin şallarından tutmuş 14 kızın betimlendiği friz gerçekten görülmeye değer bir yapıt. Kendine özgü mimarisi ile anıt, kahramanların hak edeceği bir güzellik ve zarafet sergiliyor. Yaklaşık 14 metre yüksekliğindeki eser Sagalassos şehri için çeşitli kahramanlıklar gösterenler onuruna yapılmış, zaten “Heroon” kelimesi de “kahramanlar için yapılmış anıt” anlamını taşıyor.

Sagalassos’taki en etkileyici yapılardan biri olan tiyatro en parlak dönemlerinde 9 bin kişiye kadar kapasitesiye sahipmiş. Termessos gibi dünyada en yükseğe kurulmuş tiyatrolardan biri olan bu tiyatro görenleri kendine hayran bırakıyor. MS 2. yüzyıl eseri olan yapı 500 ve 600’lü yıllardaki iki büyük depremle hasar görse de oturma yerlerinin büyük bölümü hala sağlam kalmayı başarmış. Bir kısmı dağa yaslanmış olarak yapılan tiyatronun diğer kısmı duvara yaslanır şekilde inşa edilmiş.

Sagalassos’un gözbebeği ise şüphesiz “Antoninler Çeşmesi”. Çeşme, MS 161-180 yılları arasında Roma İmparatoru Marcus Aurelius zamanında yaptırılmış. 28 metre genişliği ve 9 metre yüksekliği ile anıtsal bir yapı. Kelimelerin yetersiz kaldığı bir ustalıkla işlenmiş çeşmenin yapımında yedi farklı renk ve özellikte taş kullanılmış. Çok titiz bir restorasyon geçiren şelaleli çeşme 2010 yılından bu yana su akıtmaya devam ediyor. Eserin orijinal heykellerini Burdur Müzesi’nde görebilirsiniz. Genellikle yol üstünde olduğu için geçilen olan Burdur bünyesinde ülkemizin en iyi müzelerinden birini barındırıyor.

Eğer gün gelir yolunuz Burdur’a düşerse Sagalassos ve Burdur Arkeoloji müzesini ziyaret etmeyi unutmayın.

UFAK TEFEK TARİH #46: Aşkların ve İmparatorların Şehri

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format