UFAK TEFEK TARİH #45: Tanrı’nın Kırbacı Atilla


Avrupa Hun İmparatorluğu’nun efsane hükümdarı olan Atilla; 395-453 yılları arasında yaşamış, 58 yıllık hayatına yüzlerce zafer sığdırmıştır. Atilla babasının ölümünden sonra yalnız kalmış ve tek başına yaşam mücadelesi vermeye başlamış. Bir süre amcasının koruması altında yaşayan Atilla, amcasının ölümünden sonra kardeşi Bleda ile birlikte imparatorluğu yönetmeye başlamış. Bleda onun kadar zeki ve güçlü olmadığı için kararları Atilla alıyormuş. 445 yılında Bleda’nın da ölmesiyle Atilla tek başına tahta geçmiştir. Hükümdarlık süresi boyunca özellikle Roma İmparatorluğu olmak üzere bütün Avrupa’yı dize getirmiştir. Bu sebepten dolayı Avrupalılar ona “Tanrının Kırbacı” adını koymuşlardır. 

Atilla, “Nakara” adında esir bir kızla evlenmiş ve ondan çocuğu olmuştur ancak Nakara doğum sırasında hayatını kaybetmiştir. Eski Bizanslı tarihçi Priskos bir eserinde Atilla’yı bizzat gördüğünü iddia ediyor ve onu şöyle açıklıyor: “Kısa boylu, geniş göğüslü, gözleri küçük, burnu yassı, ince grimsi sakalları olan bronz tenli,” diye bahsediyor. Atilla sarayında çok Alman hükümdarı ağırlamıştır bu sebepten Alman kaynaklarında Atilla iyiliksever bir hükümdar olarak geçer.

Atilla son derece sert ve acımasız biriydi. Kazığa oturtma yönteminin mucidi kendisiydi. Ona ihanet edenleri böyle cezalandırırdı. Karşısında kimse durmak istemezdi. İmparatorların onun karşısında korkudan ayakları titriyordu. Batı Roma İmparatorluğu’na bir sefer düzenlerken araya Papa Büyük Leo’nun girmesiyle Atilla seferi durdurmuş ve Romalıların hepsini haraca bağlamıştır. Papaya diz çöktüren tek insan olmasıyla da efsaneleşmiştir. 

Atilla’nın ölümü tam olarak bilinmese de bir rivayete göre son eşi İldiko tarafından zehirlendiği söyleniyor. Mezarının yeri kesin olarak bilinmiyor. Mezarı bilinmesin diye cenazesine gelen herkes öldürülmüştür. Ancak tarihçiler arasındaki bir inanışa göre Tuna Nehri’nin yatağı bir süreliğine değiştirilmiş ve hazineleriyle birlikte Atilla nehre gömülüp nehrin yatağını eski haline getirilmiştir.

Atilla, Avrupalılar tarafından barbar ve acımasız olarak anılsa da Macar ve Türk halkı için bir kahraman olarak anılmaktadır. Atilla bugünkü Orta Avrupa görüntüsüne, savaşlara, istilalara neden olarak tarihte büyük imparatorlar arasındaki yerini almıştır.

UFAK TEFEK TARİH #45: Tanrı’nın Kırbacı Atilla

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format