UFAK TEFEK TARİH #39: Murasaki Shikibu


Japonya’nın Heian döneminde sarayda yaşayan bir nedime birçok çevre tarafından dünyanın ilk romanı olarak görülen “Genji Monogatari” (Genji’nin Hikayesi) adlı eseri yazdı. Yazarın kesin adı bilinmemekle beraber sarayda Murasaki Shikibu lakabıyla çağrılırdı. 1007 tarihli bir saray günlüğünde geçen baş nedime “Fujiwara Takako”nun Murasaki olabileceği düşünülüyor. 970 yılında Fujiwara Klanında dünyaya geldi. Alışılmamış bir hayat geçirdi ve beklenmeyeni yapmaya meyilli bir kadındı. Yirmili yaşlarının ortasına kadar babasının evinde yaşadıktan sonra Fujiwarano Nobutaka ile evlendi. Kızlarının doğumundan 2 yıl sonra Nobutaka koleradan öldü. Bu ölümden sonra Genji’nin Hikayesi’ni yazmaya başladı.

Murasaki ayrıca iyi bir şairdi. Kocasının ölümünden sonra sarayda İmparatoriçe Shoshi’ye nedime olması için davet edildi. İmparatoriçe için hem bir öğretmen hem de bir yoldaş oldu. Eserinde saray hayatını ve aristokrasiyi detaylıca aktarması onu tarihçiler için çok değerli bir konuma getirdi.

1100 sayfalık romanı yazması yıllarını aldı. Roman yüzlerce karakter barındırıyordu. O dönem kadınların Çince karakterler öğrenmesi yasaktı. Murasaki bu karakterleri kendi kendine öğrendi fakat eserini Japoncaya ait hece alfabesi “kana” ile yazmayı tercih etti. Erkekler için kana ile yazmak bir utanç kaynağıydı fakat kadınlar için gayet normal bir olaydı. Kadınlar diplomasi ve krallıklar arası ilişkilerden soyutlanıyorlardı. Tek çareleri günce yazmaktı. Erkekler Çince karakterler ile şiir yazarken saraydaki nedimelerin bazıları Japon edebiyatının temellerini attılar.  Murasaki eserinde isimlerini değiştirerek saraydaki insanları anlattı. Edward Seidensticker 1976 yılında eserin bir çevirisini yayınlayınca büyük ilgi çekti. Romanında bulunan yaklaşık 400 karakterin her birinin gelişimini, kişiliğini ve birbirleriyle olan ilişkilerini sayfalara aktardı. Murasaki’nin karakterlerinin gelişen durumlar karşısında verdiği tepkiler onun ne kadar iyi bir gözlemci olduğuna işaret ediyordu. Kullandığı yazı teknikleri ve kurgulama ile yazarlığını kanıtladı. Kadının eksik bırakıldığı bir çağda Murasaki Shikibu, belki de roman türünün ilk öncüsü olmayı başardı. Kesin olmamakla beraber yazarın eserinin son on dört bölümünün başka bir yazar tarafından bitirildiği düşünülüyor. 1014-1016 yıllarında Murasaki Shikibu Kyoto kentinde hayata gözlerini yumdu. Günümüzde Güney Kyoto’da yazara ait bir heykel bulunmaktadır.

UFAK TEFEK TARİH #39: Murasaki Shikibu

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format