UFAK TEFEK TARİH #33: İkon Kraliçe: Kleopatra


Erkek egemen bir çağda zekâsı sayesinde herkesi kendisine hayran bırakıp bir efsane haline gelen Kleopatra’dan bahsedeceğim size bu hafta.

18 yaşındayken babasının ölümü ile birlikte geleneklere uyarak 10 yaşındaki kardeşiyle evlenip tahta geçti. O çağlarda kraliyet kanının saf kalması için aile içinde evleniliyordu. Kardeşi tarafından sürgün edilen Kleopatra’ nın umudu ara buluculuk mazeretiyle Mısır’a gelen Roma İmparatoru Sezar’ı kendi tarafına çekmekti. Anlatılanlara göre Kleopatra kendini bir halı içinde Sezar’a sunmuş. Halı İmparator’un önünde açılmış ve içinden Kleopatra çıkmış.

Kraliçenin güzelliğinden ve zekasından oldukça etkilenen Sezar bu kardeş kavgasına dahil oldu ve birlikleriyle Mısır ordusuna saldırdı. Bu saldırı sonucunda Kleopatra’nın kardeşi öldürüldü. Mısır artık Kleopatra’nındı.

MÖ 44 yılında Sezar bir suikaste kurban gitti ve bu ölümden sonra Roma ikiye bölündü. Sezar’ın üvey oğlu Octavius ve güçlü generallerden Marcus Antonius karşı karşıya geldi.

Kleopatra’nın ülkesini ve tahtını korumak için şimdiki hedefi ise Antonius’tu. İhtişam ve gösterişten hoşlanan Antonius’u etkilemek için en büyük incilerden biri olarak kayda geçmiş küpesinin birini çıkarıp bir kadeh şarabın içinde eritmesi yaptığı hamlelerden biriydi. Antonius’u da kendi tarafına çekmişti ve Octavius’a karşı birlikte hareket etmeye başladılar. Octavius Romalıları kendi tarafına çekmeyi amaç edinmişti ve bu yavaş yavaş gerçekleşiyordu. Antonius Mısır’ın kaynaklarına sahip olsa bile Roma’nın askeri gücüne daha fazla karşı koyamıyordu. MÖ 30 yılında Kleopatra ve Antonius teslim oldu fakat Octavius’un emrinde olmaktansa birlikte intihar etmeyi seçtiler.

UFAK TEFEK TARİH #33: İkon Kraliçe: Kleopatra

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format