UFAK TEFEK TARİH #34: Dolandırıcıların Piri: Sülün Osman


61 yıllık yaşamında yaptığı sayısız dolandırıcılıkla ismini duyuran Osman Ziya Sülün, namı diğer Sülün Osman’ı anlatacağız size bu hafta.

İlk olarak ismini tuttuğu evin sahibini dolandırarak duyuran Sülün Osman’ın dolandırıcılık konusundaki marifeti ve hikayeleri filmlere bile konu olmuştu. Köyden kente yeni göç etmiş ve kandırılmaya çok müsait halka Galata Kulesi’nden köprülere tramvaylara kadar kamuya ait birçok malı satarak veya kiralayarak para kazanmıştı.

Örneğin Dolmabahçe Sarayı’nda önceden ayarladığı arkadaşlarını etrafına alıp kalabalık gözükmesini sağlayarak halkın merakını artırırmış. Ne olduğunu soranlara da meydandaki saatin kendisine ait olduğunu insanlar da saatlerini bu saate göre ayarlayıp kendisine hizmet bedeli verdiğini söylermiş. Artık yorulup saati satmak istediğini de ekleyince kurbanları dökülüverirmiş paraları.

Taksim’e halı atıp halının kendisine ait olduğunu söyler ve yoldan geçenlerden para alırmış. Aynısını Galata Köprüsü’nde de yaparken tutuklanmış fakat bu hamlesiyle adını herkese duyurmuştur. En Büyük Şaban filminde Boğaziçi Köprüsü’nü satmaya çalışan adam Sülün Osman’a ithafen yazılmıştır.

1984 yılında Beyoğlu’nda kaldığı otelde doktorların tahminine göre kalp krizi geçirip vefat etmiştir ve üstünde kimlik taşımadığı için kimsesizler mezarlığına defnedilmiştir.

UFAK TEFEK TARİH #34: Dolandırıcıların Piri: Sülün Osman

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format