UFAK TEFEK TARİH #32: İkiz Kuleler


11 Eylül 2001 saat 8.46’da Amerika en büyük terör saldırılarından birini yaşamaya başlamıştı. 19 terörist 4 yolcu uçağını kaçırıp New York’taki İkiz Kuleler’ e ve Virginia’daki Savunma Bakanlığı Pentagon’a çarptı ve yaklaşık 3000 kişinin ölümüne sebep oldu.

7.59’da havalanan baş teröristin kaçırdığı uçak 8.16’da rotasından saptı ve 8.46’da Dünya Ticaret Merkezi’nin Kuzey Kalesi’ne çarparak ilk saldırıyı başlatmış oldu. 9.03’te ise ikinci uçak Güney gökdelenine çarptı ve tüm dünya bu anları naklen izledi, korku sadece binadakilere değil tüm dünyaya yayılmıştı. Binalarda umudu kalmayan insanlar kendilerini boşluğa bırakıyordu. Kuzey kalesi ilk çarpmadan 102 dakika sonra yerle bir olurken, güney binası 56 dakika dayanabilmişti.

Saatler 9.37’yi gösterdiğinde Savunma Bakanlığı Pentagon’a bir yolcu uçağı daha çakıldı. Dördüncü uçağın hedefi Beyaz Saray’dı fakat yolcuların müdahalesi sayesinde uçak güzergahından sapıp bir tarlaya çakılmıştı.

Saldırıyı Ladin’in liderlik yaptığı El Kaide örgütü üstlendi ve 10 yıl sonra 2011’de ABD özel timinin düzenlediği operasyonla Ladin öldürüldü.

UFAK TEFEK TARİH #32: İkiz Kuleler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format