UFAK TEFEK TARİH #27: Cengiz Han


Aldığı canların fazlalığı yüzünden bazı Müslümanlar ve Hristiyanlar tarafından Deccal olarak bile görülen Cengiz Han’ın hayatına göz atacağız bu hafta.
13 yaşındayken asıl adı Timuçin olan Cengiz Han’ın babası zehirlenerek öldürülmüş ve kabile tarafından dışlanarak ailesiyle bozkırda yaşamaya başlamıştır. Yemek konusunda sıkıntı çektikleri bir sırada kardeşi bir balık yakalamış ve ailenin diğer üyeleriyle paylaşmamıştır. Bu sebeple 13 yaşındaki abisi Timuçin tarafından öldürülmüştür. Moğolları tek bayrak altında toplama ideali bulunan Cengiz Han, Moğolistan İmparatorluğu’nu kurarak bu idealini gerçekleştirmiştir. Çin’i ve batıdaki en güçlü İslam devleti Harzemşahlar’ı yenilgiye uğratarak gücüne güç katarak ilerlemiştir. Karşısına çıkıp direniş gösteren herkesi öldürmeye yemin etmiş bir komutan olan Cengiz Han’ın dünya nüfusunun %11’ini yani 40 milyon kadar insanı öldürdüğü bilinmektedir.
Bağdat kütüphanelerini yakıp yıkan ordusu, bir kültürü yok ederek de tarihe verebilecekleri en büyük zararlardan birini vermişlerdir.
Ölüm nedeni tam bilinmemekle beraber 60 yaşında hayatını kaybetmiştir ve vasiyeti üzerine mezarının üstünden çok kez atlarla geçilmiş, mezarının yerini bilen herkes, cenazeye katılanlar dahil olmak üzere öldürülmüştür.
Öldüğünde devletin sınırları Hazar Denizi’nden Japonya’ya kadar uzanıyordu fakat günümüzde bu sınırlar Moğolistan’a kadar gerilemiştir.

UFAK TEFEK TARİH #27: Cengiz Han

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format