UFAK TEFEK TARİH #26: Aborjinler


Aborjinlerin Güney Asya’dan göç ederek Avustralya, Tasmanya ve diğer adalara yayıldıkları varsayılıyor. Halk yazılı bir dile sahip olmamakla birlikte kültürlerini söyledikleri şarkılarla bilgi aktarımı gerçekleştirmişlerdir. 18.yyda İngiltere’nin keşfi öncesinde dış dünyadan kopuk bir hayata sahip olan Aborjinlerin birçoğu, İngiltere’nin sömürgesi başladıktan sonra bölgeye gelen birçok hastalıktan dolayı hayatlarını kaybetmişlerdir. Toprağa büyük hürmet duyan halk, bulundukları yerden göç ettirilince başka bir yere tutunamamış ve %90’ı hayatını kaybetmiştir. Geri kalan halk sömürgecilere karşı isyan başlatmış ve katledilmiştir. Barutlu silahlar halkın kullandığı mızrak ve bumeranga galip gelmiştir ve tarihin ilk modern soykırımı Aborjinlere karşı olmuştur.

1999 yılına kadar kıtanın yerlileri İngilizler olarak görülse de yapılan kanun değişikliğiyle Aborjinlerin yerli halk olduğu kabul etmiştir. Yerli bir Avustralya kuruluşu olan ATSIC, Aborjin halkına yapılan soykırımı mecliste dile getirmiş ve özür dilenmesini talep etmiştir. Bu istek uzun süre reddedilse de Avustralya Başbakanı Kavin Rud mecliste Aborjinlerden özür dilenmesi hakkında önergeyi meclise sunmuş ve kabul edilmiştir.

“Avustralya’da birbiri ardına gelen hükûmetlerin, derin üzüntü, acı ve kayıplara neden olan yasaları ve politikaları nedeniyle bu Avustralyalı vatandaşlarımızdan özür diliyoruz”

UFAK TEFEK TARİH #26: Aborjinler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format