UFAK TEFEK TARİH #20: Yaptıkları Takdir Görmeyen Doktor


Siz de dünyayı değiştirecek bir şey bulduğunuzu zannedip heyecanlı heyecanlı arkadaşlarınıza anlattığınızda onlar tarafından alay konusu oldunuz mu? Hemen pes etmeyin deriz çünkü Doktor Ignaz da milyonlarca kadını kurtaran bir yöntem bulduğunda aynı tepkiyle karşılaşmıştı.

Ignaz Semmelweis, Viyana Hastanesinin doğum kliniğinde çalışıyordu ve acı gerçeği de bu yıllarda keşfetti. Doğum yapan kadınlarda %10 ile %35 arasında bir ölüm oranı gözleniyordu. Semmelweis iki doğum kliniğinde aynı yöntemler kullanılmasına rağmen birinde daha fazla ölüm olduğunu fark edince araştırmaya koyuldu. İki klinikten birinde tıp öğrencileri diğerinde ebeler çalışıyordu. Ölüm oranı yüksek olan klinik öğrencilerin çalıştığı klinikti.

1847’de meslektaşı Jakob Kolletscka, kadavrayı incelerken aldığı neşter yarası sebebiyle kan zehirlenmesinden öldü. Arkadaşının otopsi raporunu inceleyen Ignaz büyük bir ipucu fark etti: Lohusalık humması yüzünden hayatını kaybeden kadınlarla arkadaşının bulguları büyük benzerlik gösteriyordu. Kadavralarda bulunan “zehir” olarak adlandırdığı maddelerin hamile kadınlara geçtiğini fark etmişti. Otopsiden çıkan doktorlar ve tıp öğrencileri bu zehri anne adaylarına geçirmişlerdi. Diğer klinikte ölümlerin az olma sebebi ise ebelerin otopsiye girmemesiydi.

Semmelweis bu tespitinin ardından muayenelerden önce öğrencilerin ve doktorların klorlu suyla sterilize olmalarını sağladı. Gerçekten de işe yaramıştı, ölüm oranı neredeyse 10 kat azalmıştı!

Fakat Semmelweis’in başarısı herkes tarafından kabul görmedi ve birçok eleştiriye maruz kaldı. En önemli eseri “Lohusalık Hummasının Nedenleri, Anlaşılması ve Korunma Yolları” da meslektaşları tarafından dikkate alınmayınca bu tavır ruhuna zarar vermeye başladı. 1860’lı yıllarda depresyona giren doktor, yolda gördüğü çiftlere “Bebeğiniz olacağı zaman doktorunuza söyleyin, doğumdan önce mutlaka ellerini yıkasın.” diyordu. Bir psikiyatri kliniğine kapatılan doktorun ölümünü de sadece birkaç tıbbi dergi andı.

Ölümünden çok sonra kıymeti anlaşılan Ignaz, bugün antiseptik prosedürlerin kurucularından kabul ediliyor. 1906’da şerefine “Annelerin Kurtarıcısı” yazan bir anıt yapıldı.

Yaptıklarınız hayattayken takdir görür umarım. Kendinize iyi bakın. Haftaya görüşmek üzere!

UFAK TEFEK TARİH #20: Yaptıkları Takdir Görmeyen Doktor

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format