UFAK TEFEK TARİH #14: Tırnova’da Cadı Olayı


Sömestr tatilinizin iyi geçmesi dileğiyle, sizlere merhaba diyoruz değerli Ufak Tefek Tarih okuyucuları. Bugünkü ilgi çekici ve ürpertici hikayemizde uzak yerlere değil, eskiden Osmanlı topraklarında olan Bulgaristan’ın Tırnova şehrine gidiyoruz. Zaten hikayemiz, 1826’da Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasından 7 yıl sonra yaşanıyor. Aklımızda soru işaretleri oluşmasına sebep olan kısım ise yaşanan olayın hem Osmanlı resmi gazetesinde yer alması ve hem de Tırnova Vekili Ahmet Şükrü Efendi’nin mektubunda bu olaya yer vermesi.

Tırnova sakinleri geçim mücadelelerine devam ederken başlarına ürpertici olaylar gelmeye başlamış ve bu olayları yaşayan insan sayısı gittikçe artmıştır. İnsanlar, görünmeyen varlıkların, üzerlerine taş, toprak, tabak, çanak gibi eşyalar fırlattıklarını iddia etmiş, o varlıkların evlere girerek bohça ve yastıkların yerlerini değiştirdiğine dair söylemlerde bulunmuşlardı. Ayrıca insanlar evlerinde otururken, üstlerinde çok fazla ağırlık olduğunu hissettiğini belirtiyorlardı. Birkaç aile ise şehri terketmiş, şehirde korku ve endişe hakimdi. Daha sonra halk, cadıcılık ile meşhur olan Cadıcı Nikola isimli birisiyle cadıları yok etme konusunda anlaşmıştı. Nikola, şehre geldiğinde halkla birlikte mezarlığa gitmiş ve mezarlıkta iki mezarı işaret etmişti. Halk, o mezarların acımasızlıklarıyla tanınmış Ali ve Abdi isimli iki yeniçeriye ait olduğu belirtmişti. Cadıcı Nikolaya göre yeniçeriler hayattayken yapmış oldukları zorbalıkların devamı olarak ölümden sonrada insanlara eziyet etmeye devam ediyorlardı. Nikola, insanlara o mezarların cadılı olduğunu söylemiş ve mezarların açılıp, cesetlerin göğüslerine tahta kazık çakılmasını ve yüreklerinin çıkartılarak kaynar suda haşlanması gerektiğini ifade etmişti. Mezarlar açılmıştı fakat gördükleri manzara karşısında insanlar dehşete düşmüştü.

Yeniçerilerin bedenleri büyümüş, kılları ve tırnakları uzamıştı. Günümüzde bu durumun bilimsel açıdan kanıtı olsa da, o dönem şartlarında nedeni açıklanamadığı için halk arasında büyük korkuya yol açmıştı. Halk, Nikola Efendi’nin dediklerini yapmış, fakat değişen bir şey olmamıştı. Nikola, son olarak bedenlerin yakılması gerektiğini söylemiş, insanlar cesetleri yakmıştı. Bu olaydan sonra Tırnova’da bir daha cadı vakası yaşanmadı.


Like it? Share with your friends!

5

UFAK TEFEK TARİH #14: Tırnova’da Cadı Olayı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format