UFAK TEFEK TARİH #43: Puduhepa


Iron Man, Spider Man, Thor, Batman, Wonder Woman gibi süper kahramanlardan birini izlemeyen veya sevmeyen yoktur. Hepimiz bu süper kahramanlar hakkında arkadaşlarımızdan, çevremizden, sosyal medyadan ufak dahi olsa bilgi edinmişizdir. Peki, Anadolu’da büyüyen, gerçek bir süper kahraman olan Puduhepa’yı ne kadar biliyoruz?

Puduhepa, bundan 33 yüzyıl önce Hitit’te yaşamış ve Hitit’in önde gelenlerinden olan “Pentipšarri” adlı bir rahibin kızıdır. Puduhepa’da her çocuk gibi hayal kurmayı çok severdi. Yıldızlara bakar ve kendine hep şu sözü verirdi: “Ben Puduhepa. Kimseler bilmezken ben okuyacağım. Bilge insanlar gibi ben de yazacağım. Büyük insanlar gibi düşüneceğim. Yoluma çıkan engelleri aşacağım. Yıldızlar şahidim, sözüm söz olsun.”

Anadolu’da savaşların olduğu bir çocukluk geçiren Puduhepa, hayata bir iz bırakmak, kalıcı olmak ister ve bunun için çok okuması; yazması ve düşünmesi gerektiğini bilmektedir. Bahar dönemlerinde şiirlerle, şarkılarla ve eğlencelerle düzenlenen şenliklerde Puduhepa hep kendine verdiği sözü hatırlar. Zamanla büyür ve kendine verdiği sözü tutarak bilge bir kadın haline gelmiş. O zamanlarda Mısırlılar ile Hititler arasında Kadeş Savaşı yaşanmıştır. Kadeş Savaşı’ndan dönen Hitit kumandanı Puduhepa ve ailesinin evine konuk olur ve Puduhepa’nın bilgeliğinden etkilenir ve Puduhepa ile evlenir. Kumandan ve Puduhepa dünyaya barış getirmek gibi kutsal bir amaç edinirler.

İlerleyen zamanda kumandan Hitit Kralı, Puduhepa ise Hitit Kraliçesi olur ama sıradan bir kraliçe değil kendine verdiği sözü tutan bir kraliçe olmuştur. Savaştan 15 yıl sonra Kadeş Barış Antlaşması’nı kendi mührüyle imzalar böylece tarihte ilk kez bir kadının kendine ait mührü olmuştu. Puduhepa sadece bilge bir kraliçe olmadı, kendinden sonraki kuşakları da etkileyen bir “anne figürü” oldu.

Kısaca Puduhepa’nın hikayesi savaşın değil barışın, sevginin hikayesini anlatır. Diğer süper kahramanlar gibi lazer fırlatamaz, dövüşemez, yıldırımlar yağdıramaz ama barışı sağlamak için çaba sarf etme gibi çok özel ve gerçek bir gücü vardır. Belki de Anadolu’ya Anadolu denmesinin sebebi Puduhepa’nın çok güçlü bir anne modeli olmasıdır.


Like it? Share with your friends!

62

UFAK TEFEK TARİH #43: Puduhepa

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format