UFAK TEFEK TARİH #25: Tenerife Faciası


Takvimler 27 Mart 1977’yi gösterdiğinde havacılık tarihinin en büyük kazasında rol oynayacaklarından habersiz iki uçak, Kanarya Adalarının en büyük 3. adası Gran Canaria Havalimanı’na iniş yapacaklarını zannediyordu. Beklenmedik olaylar yaşanmıştı. Havalimanında teröristler tarafından saksıya yerleştirilmiş bir bomba patlamış ardından ikinci bomba ihbarı da alınmıştı. Yetkililer uçakları Tenerife şehrindeki Los Rodeos Havalimanı’na yönlendirmişlerdi lakin Los Rodeos küçük bir havalimanıydı. Pazar günü olduğundan kulede 2 kişi olması da işlere hiç yardımcı olmuyordu. Üstelik sis de bastırıyordu.

Amerika’nın hava yolu şirketlerinden Pan American World Airways’e ait Boeing 747, yönlendirilen 2 uçaktan birisiydi. Mürettebatla birlikte 396 insan taşıyordu. Diğeri ise Hollandalı KLM’ye ait bir Boeing 747’ydi ve mürettebatla birlikte 249 kişi taşıyordu. KLM’nin pilot koltuğunda reklam yüzü olarak kullanacak kadar güvendikleri Van Zantem oturuyordu. Uçaklar park halinde bekliyorlardı. Van Zantem, bu süreyi yakıt ikmali yaparak değerlendirmeye karar verdi ve yolcularını bekleme alanına gönderdi. Pan American uçağı, KLM’nin arkasında bekliyordu. Havalimanı trafiğe açıldığında Van Zantem, beklemekten sıkılmıştı ve bir an önce havalanmak istiyordu. KLM’nin politikasına göre bir günlük gecikme yaşandığında şirket yolcuların otel masraflarını ödemek zorundaydı ve Zantem buna sebep olan olmak istemiyordu o yüzden acele etmeye başladı. Kuleden izin almadan pistte ilerlemeye başladı. Pan American hala pistte olduğunu belirtse de iletişimleri gittikçe zayıflıyordu ve felaket kaçınılmaz oldu. Pan American, KLM’yi fark edip pistten çekilmek için hızlıca hamle yaptı ama zaman yetersizdi.

KLM Pan American’a sağ taraftan çarptı ve çarpışmadan sonra 300 metre sürüklendi. Pan American uçağında hayatta kalanlar sağ kanattan uçağı terk etmeye çalıştılar. KLM uçağında bekleme alanına gittikten sonra uçağa geri dönmeyen bir yolcu dışında herkes hayatını kaybetmişti. Pan American uçağında ise 335 kişi hayatını kaybetmişti. KLM hiçbir suçlamayı kabul etmese de sonuçta 110 milyon dolarlık bir ödeme yapmak zorunda kaldı.

“Dünyanın en büyük havacılık kazası yerde gerçekleşmişti.”

UFAK TEFEK TARİH #25: Tenerife Faciası

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format