UFAK TEFEK EDEBİYAT #19: Cyrano de Bergerac Gibi


Ben gün aydığında yazıyorum. Günaydın sevgili okurlar. Bu zamanda biriyle tanışmak ne kadar basit ise birini tanımak o kadar zor. Günler, aylar ve yıllar geçiyor, zamanı bile şaşırtıyoruz. Odysseia demiş ki: “Ne yazık ! Ne yazık! Senin gönlün yüzün gibi değilmiş!” Bu söz bugün birilerinin düşünemediği bir cevap olsun. Mutluluğumun bir parçası da sizi bulsun.

Çocukluğumuzdan beri en sık duyduğumuz dilek hep iyi insanların bizleri bulması dileği. Kimileri rastladı kimileri ona rastladığını sandı kimileri de hala umutsuz. Umutsuz olunacak bir konu mu bilmiyorum, tartışılır. Sanırım hepimiz içten içe eş, dost, kardeş olarak bunu diledik.
Ne kadar kötüyüz. Kendimize bakmadan insan seçmeye çalışıyoruz. Ben de hatta siz de sevgili okurlar. İnsanoğlu işte. İçimizde var eleştirmek, beğenmemek. “Ben egoist değilim.” derken bile kendimizi kendi açımızdan , kendi sözlerimizle eleştiriyoruz. Başkasının bizi eleştirmesine izin vermeden.
Kendisini sosyal medyadan takip ettiğim birinin kitap tavsiyesi üzerine ‘kendini beğenmemişlik’ konulu çok güzel bir kitap okumuştum. Bana bakmaz, beni beğenmez adına sevdiği kadına başka bir bedenin arkasına sığınarak açılan cesur, gururlu, hiç yenilmeyen şövalye, bir de sivri uzun burunlu Cyrano abimiz. Aşk karşısındaki çaresizliği Cyrano’nun kudretini nasıl da küçültmüş. Yıllardır savaşan Cyranomuz nasıl da Roxanne’ye yenilmişti. Yapılan kahramanlıklar, onca güç, onca şan ve sonunda bir tümseğin arkasına saklanarak aşk haykırmak ne acı! Hep tartışılan güzellik ve çirkinlik , iyilik ve kötülük soruları cevabını arayadursun benim sorum insan hem güzel hem de akıllı olamaz mı? Yakışıklı olan erkekler hep aldatır mı? Güzel kadınların çirkin erkekleri sevmesi için erkeklerin illa zeki mi olması gerekiyor? Her iki cinsiyet içinde sevmek mi sevilmek mi önemli ? Bazen sevmek yetmiyor sevgili okurlar. Cyrano neden kendini feda etti? Neden hep iyi görünmeliyiz sevgili okurlar? Neden Christian Roxanne’yi Cyrano’nun mektuplarıyla aşık ediyor? Ben kendimce cevapladım. Sizin de okuyunca bir şeyler bulacağınıza inanıyorum.

Hepimiz Cyrano de Bergerac gibi sevilelim ya da Cyrano de Bergeracdiye sevilelim bugün. Ben bitirirken saat öğlen on ikiyi buldu. İyi günler sevgili okurlar.
Merak ederseniz kitabın adını buraya bırakıyorum: Cyrano de Bergerac.


Like it? Share with your friends!

16

UFAK TEFEK EDEBİYAT #19: Cyrano de Bergerac Gibi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format