UFAK TEFEK EDEBİYAT #10: Dondurma


Uzun bir yolculuk olacağını sanmıyorum. Yaz ayında yağan bu zamansız yağmur kendim için ayırmaya çalıştığım şu küçücük zamanı elimden alacağa benziyor.

Pencereye çarpan yağmur damlacıklarının eşliğinde dışarıyı seyrediyorum. Küçük bir köpek yavrusu ilk kez tattığı yağmurun minik vücuduna verdiği mutlulukla oradan oraya koşuşturuyor. Birkaç kişi yağmurda kalan eşyalarını kurtarmaya çalışıyor. Biraz önce koşuşturan köpek yavrusu şimdi üşüyor, unutulmuş bir tezgahın altına pusmuş, tir tir titreyen vücudunu yağmurdan bir nebze olsun korumaya çalışıyor. Birkaç dakika öncesine kadar neşeyle koşuşturan çocukların saflığına şahit olan plaj, şimdi yağmurun alçaklığıyla yüzleşiyor, yağmurun ondan kopardığı küçük ayakların gidişini seyrediyor. Çocukların bütün bir yıl hayalini kurup yaptıkları kumdan kale, gökyüzünün askerleri tarafından kısa sürede fethediliyor. Günübirlikçiler herkesten daha mutsuz, hayalleri yıkılmış. İçlerinden biri “Bir daha asla buraya gelmeyeceğim.” diyor ama gelecektir, biliyorum. Bir yağmur onun tüm hayatını değiştirecek değil ya, elbet bir gün geri gelecektir.

Yağmur suları her şeyi alıp götürüyor. Yağmur sırasında düşen ama sizin yağmurun sarhoşluğunda fark etmediğiniz rengarenk bir dondurma sanki biraz sonra belirecek gökkuşağının habercisi oluyor.

Tıpkı yağmur gibi ansızın gelen biri, bir gün sizin gönül pencerenize dokunuverir. Teninize değen o ilk elin verdiği sıcaklığın bütün kötülükleri alacağını zannedersiniz. Çok geçmeden saklanacak yer arar, ondan kaçmak istersiniz. Saflığın dolaştığı yollardan bir alçak geçiyordur şimdi. Ne umutlarla kurduğunuz hayallerinizi ansızın yağan bir yağmur alıp götürüverir. Söz verirsiniz; “Bir daha onun soluduğu havayı solumam.” der, çeker gidersiniz ama elbet bir gün döneceksiniz.

Gittiğiniz günden beri çok şey değişmiştir, bir şey hariç: Yağmur sırasında yere düşen ama sizin yağmurun sarhoşluğunda fark etmediğiniz o rengarenk dondurma. O dondurma hala sizi beklemektedir. Size güneşin doğduğunu gösterecek ve sizi asla terk etmeyecektir.

UFAK TEFEK EDEBİYAT #10: Dondurma

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format