Türkiye’nin Yerli Otomobili “TOGG”


 Türkiye’nin ilk ve yerli elektrikli otomobili olan TOGG’un 27 Aralık 2019 tarihinde Gebze Bilişim Vadisi’nde lansmanı gerçekleşti. Lansmanda tanıtılan iki farklı otomobilden birisi Sedan diğeri ise SUV modeldi.

2019 yılında tanıtılan otomobillerin fabrikasının 2021 yılında Bursa’da açılışının yapılması ve seri üretime 2022 yılında geçilmesi planlanıyor. TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, seri üretime geçilen ilk yerli otomobilin SUV model olacağını daha sonra Sedan model aracın seri üretime geçileceğinden bahsetti. İlk önce SUV model aracın üretilmesinin nedeni ise dünyanın en büyük segmentine sahip olması ve tek şarj ile 500 kilometrelik menzile sahip olması şeklinde açıklayan Karakaş, 15 yıl içinde 5 farklı model ve her model için 3 farklı kasa üretileceğinden de bahsetti.

 Tasarımı tartışma konusu olan yerli otomobillerin tasarımını ünlü İtalyan marka olan Pininfarina hazırladı. Ferrari ve Lamborghini gibi tasarımlarıyla dikkat çeken Pininfarina, Fiat, Alfa Romeo, Lancia,  Maserati, Cadillac, Volvo ve Peugeot gibi çok sayıda markaya da tasarım yapıyor.

2022 yılında satışa sürülecek otomobilin fiyatı tam olarak açıklanmasa da Türkiye’nin uyguladığı ağır vergi yükünden dolayı uygun fiyatlarda olacağı düşünülmüyor. TOGG CEO’su Karakaş ise otomobil fiyatı hakkında gelen soruya “2 sene sonrası için fiyat vermek doğru olmaz. Bu otomobil kimden pazar payı alır diye düşünüp ona göre fiyat belirlenecektir.’’ şeklinde yanıt verdi. TOGG Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise yaptığı konuşmada yerli otomobile 15 yılda yaklaşık 22 milyar lira yatırım yapılacağına dikkat çekti.

Yerli otomobilin sahip olduğu birtakım özellikler ise şu şekildedir:

• 300+km ve 500+km menzil sağlayan 2 farklı pil seçeneği.

• 30 dakikadan kısa sürede hızlı şarj.

• 7 adet hava yastığını içeren pasif, hava kanallı ön ve arka fren diskleri.

• Otonom sürüş teknolojisi.

• İnternet üzerinden güncellenebilecek sürücü destek sistemleri.

• Dokunmatik ayna ve kapı kolları.

• Tüm akıllı şehir altyapısı, elektrik şebekesi, cihazlar ve binalar ile iletişim kuracak sistem.

• Trafik sıkıştığında kendiliğinden dur-kalk yapabileceği 5G mobilite ekosistemi.

• SUV model araç 4X4 olup 400 beygire sahiptir. Bunun yanına 0-100km hıza 4.8 saniyede ulaşıyor.

• Sedan model araç önden çekişli olup 200 beygirdir. Bununla beraber 0-100km hıza 7.6 saniyede ulaşıyor.


Like it? Share with your friends!

36

Türkiye’nin Yerli Otomobili “TOGG”

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format