Türkiye’nin Yabancı Dilde Oscar Adayı “Ayla”


2018 Oscar’ının “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisi bu sene oldukça kalabalık. Tam 92 ülkeden 92 filmin aday olduğu bu törende; Senegal, Haiti ve Mozambik gibi bu sene ilk kez listede adını gördüğümüz ülkeler de var.

Yaklaşık yüz filmin yarışacağı bu kategoride, oldukça iddialı filmler yer alıyor. İsveç’in aday adayı gösterdiği Ruben Östlund’un The Square’i, Avusturya’nın aday adayı Michael Haneke’nin Happy End’i, Norveç’in aday adayı Joachim Trier’den Thelma, Ildiko Enyedi yönetmenliğinde Macaristan’ın aday adayı On Body On Soul ve Fatih Akın’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Almanya’nın aday adayı In The Fade bu kategoride şimdiden dikkat çeken isimler arasında.

Ülkemizin aday adayı ise gerçek bir hikayeden beyaz perdeye yansıtılan, savaşın acı koşullarında, ismi gibi ay yüzlü bir kız ile ay yıldızlı bir askerin tarihe mal olmuş 65 yıllık hikayesini anlatan “Ayla”.

Yönetmen koltuğunda Can Ulkay, başrollerinde İsmail Hacıoğlu, Ali Atay, Çetin Tekindor gibi ülkemizin önemli aktörlerinin yanı sıra filmin zengin kadrosunda Güney Kore’den ve Amerika’dan da oyuncular yer alıyor.

Film, 1950’lerde Kore Savaşı’na Astsubay olarak katılan Süleyman Dilbirliği ile savaşın tam ortasında bulduğu kimsesiz, küçük Koreli kızın, izleyen herkesi gözyaşına boğacak hikayesini beyaz perdeye taşıyor.

Eğer bir savaş filmi izleme umuduyla sinema koltuğuna oturduysanız, film başlamadan hemen kalkmanızı öneririm. Çünkü “Ayla” bir savaş filmi değil. İçinde savaşın derin izleri elbette ki bulunuyor ama filmin asıl amacı, savaşın ortasında yitip giden hayatların; mekan, zaman, dil ve ırk tanımadan tüm imkansızlıkları beraber aştıkları, hüzünlü olduğu kadar umut verici bir yapım.

Filmin başkahramanları Süleyman Dilbirliği ve Kim Eunja, tam 60 yıl aradan sonra 2010 senesinin soğuk bir gününde Seoul’deki Ankara Parkı’nda buluştular. Pembe montlu bir kadın, yanında torunlarıyla beraber onlara doğru yürüdü. O dakikadan itibaren ne akan gözyaşları durdu, ne de aradan geçen onca zamanı beraber yaşayamamanın verdiği pişmanlık geçti. Babasına sarılırken belki de dünyanın en ağır cümlelerini kurdu Ayla: “Niye bu kadar uzun sürdü? Neden daha önce gelmedin? Seni çok özledim.”

Film, 27 Ekim 2017’de Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde aynı anda vizyona girdi. Şu an diğer filmler gibi “aday adayı” konumunda bulunan “Ayla”nın kesin sonucunu öğrenmek için 23 Ocak 2018 tarihini beklemek gerekecek.

Hala sinemada gösterimde olan bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Barış dolu bir Türkiye ve dünyaya uyanmak dileğiyle!

Türkiye’nin Yabancı Dilde Oscar Adayı “Ayla”

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format