Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü


Son zamanlarda reklamlarda ve haberlerde adından sıkça bahsettiren Salda Gölü şu anda NASA tarafından Mars topraklarına benzediği gerekçesiyle inceleme altına alınmış bulunmakta. Burdur halkının tabiriyle ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan Salda Gölü bembeyaz kumuyla görenlerin gözlerini kamaştıracak bir manzaraya sahip.

Madem Türkiye’nin Maldivleri o zaman neden 5 yıla kadar kimse tarafından bilinmiyordu dediğinizi duyar gibiyim. Bunun sebebine de gelince Salda Gölü konumu itibariyle Burdur merkeze kısmen uzak kalıyor ve aynı zamanda ulaşım şirketleri tarafından kullanılan bir yol üzerinde değil. Bu sebepten dolayı sadece Burdur ve çevre illerinde yaşayan insanların bildiği bir göldü. Bu kadar az bilinmesi ve dolayısıyla az ziyaret edilen bir yer olması bu saklı cennetin 2017 yılında hâlâ bozulmadan kalmasını sağlayan en önemli etken. Salda Gölü bugün ülkemizin en temiz gölleri listesinde birinci, dünyanın en temiz gölleri listesinde ise beşinci. Aynı zamanda 184 metre derinliği ile ülkemizin en derin, dünyanın ise üçüncü en derin gölü.

Birkaç yıl önce bazı haber ajansının girişimi ile Türkiye’nin gündemine oturan Salda Gölü zamanla yabancı ve yerli yatırımcılar tarafından rağbet görmeye başladı. Ancak doğal güzelliğine zarar gelmemesi açısından yerli halk buraya otel yapılmasına karşı.

Salda oligotrofik özellikte bir göl. Yani ayırt edici özellikleri düşük besin düzeyi, derin kısımlarda yüksek miktarda çözünmüş oksijen, duru ve soğuk su ve sınırlı bitki yaşamı olan göllerden. Ekosistem dengesi hâlâ bozulmamış olan, ülkemizdeki ender kaynaklardan biri. Göl ve çevresindeki farklı habitatlar birçok kuş, balık, sürüngen, memeli ve kelebek türlerinin yaşamına ve üremesine olanak sağlıyor. Burdur endemiği, ot balığı ve yosun balığı gibi çeşitli endemik türlere de ev sahipliği yapıyor. Tüm bu özellikleri ile ‘Önemli Doğa Alanı’ ve ‘Önemli Kuş Alanı’ kriterlerine uyduğu için aynı zamanda uluslararası öneme de sahip.

Beyaz kumul alanı ve turkuaz renkli suyu bu güzelliğe ‘Türkiye’nin Maldivleri’ yakıştırmasının yapılmasının sebebi. Aslında kıyısı kum değil. İçeriğinde bol miktarda magnezyum ihtiva eden çok küçük taşlar. Gölün içinde biraz ilerlediğiniz zaman yer yer çamurlaşmaya rastlayabilirsiniz. Bu çamur killi yapıda olduğu için bunu kullanarak çamur banyosu yapabilirsiniz. Ayrıca gölün suyu cildinize ve saçlarınıza iyi gelecektir. Güneşli bir günde göl kıyısından sonsuzluğa gidiyormuş gibi görünen sahil şeridine baktığınızda, Maldivler’de olmadığınızı anlamanızı sağlayacak tek şey etrafta tropik bitkilerin olmaması. Onun dışında beyaz kum, turkuaz su ve güneş üçlüsü her türlü insana mutluluk hormonu patlaması yaşatmaya yetecek güçte.

Şimdi de gelelim Salda Gölü’ne nasıl gidebileceğimize. Salda Gölü, Burdur’a 76, Denizli’ye 96, Isparta’ya 107, Antalya’ya ise 160 kilometre mesafede. Eğer ulaşımı hava yolu ile yapacaksanız bu üç seçenekten bize göre en rahat olanı, Denizli’den Salda Gölü’ne gitmek. Zira Burdur’a direk olarak hava yolu ile şu anki koşullarda gidemezsiniz. Antalya üzerinden gidiş, hava yolu ulaşımı ile çok çok kolay olmasına rağmen, özellikle sezon içinde uçak biletlerinin çok pahalı olması ve sonrasında Salda ile arasında diğer noktalara göre daha fazla mesafe olması açısından maliyeti arttırıyor. Bu sebepten dolayı, hava yolu ile Salda’ya ulaşmak için kullanabileceğiniz en güzel nokta Denizli. Ayrıca Denizli Çardak Havalimanı-Salda arasındaki mesafe sadece 46 km. Denizli Merkez’e hiç uğramadan Salda’ya geçmek isterseniz, Çardak Havalimanı’ndan kiraladığınız aracınız ile sadece bir saat içinde göl kıyısında bulabilirsiniz kendinizi. Ayrıca maliyeti de ciddi anlamda düşürmüş olursunuz. Hava yolu ile ulaşabileceğiniz bir diğer nokta ise Isparta. Eğer Isparta’da vakit geçirmeden uçaktan indiğiniz gibi Salda’ya geçmek isterseniz, yine havalimanından aracınızı alıp 1 saat 33 dakikalık bir yolculuğun sonunda hedefinize ulaşabilirsiniz. Ama Isparta’ya hava yolu ile ulaşım ne yazık ki uçuşların çok sık olmaması ve sadece Türk Hava Yolları’nın buraya uçuş gerçekleştirmesi nedeniyle zor.

Ayrıca bu yazıyı bir Burdurlu olarak yazmaktan onur duyduğumu belirtmek isterim. Sizlere de birkaç kişisel tavsiye vermek istiyorum. Eğer bir gün yolunuz Salda’ ya düşerse şiş ve ceviz ezmesi yemeden asla dönmeyin. Ayrıca Yeşilova’ya kadar gelmişken güzel de bir kıymalı tost yemeyi ihmal etmeyin.


Like it? Share with your friends!

15

Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format