Türkiye’nin En Güzel 9 Sonbahar Rotası


GARİPÇE KÖYÜ

Sarıyer’e yaklaşık 10 km uzaklıktaki bu köy özellikle sonbaharda muhteşem manzaraları ve salaş mekanları ile hafta sonu tatili için birebir. Aynı zamanda İstanbul’un bütün karmaşasından oldukça uzaktaki bir balıkçı köyü.

POLENEZKÖY

Oldukça sakin olan bu bölge muhteşem doğası, tertemiz havası, doğal besinleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yer. Gitmişken ormanın içinde yürümeyi, ata binmeyi, kendin pişir kendin ye mekanlarında yemek yemeyi ve özellikle Cumhuriyet Köyü’ne uğramayı unutmayın.

MAŞUKİYE

Hayran verici doğası, İstanbul’a oldukça yakın oluşu ve enfes alabalıklara ev sahipliği yapmasıyla Maşukiye son yıllarda oldukça popüler. Doğa yürüyüşleri ve alabalık tesisleri ile güzel bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız mutlaka uğramalısınız.

SAPANCA

Doğanın tüm cömertliği ile kendisini sergilediği Sapanca, hafta sonu kaçamağı için oldukça ideal. Sapanca Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz. Eğer bahar aylarında ve merkezi gezmeyi bitirdiyseniz Maşukiye ve Kırkpınar’da şelale ve dereler eşliğinde huzurlu doğa yürüyüşleri yapabilir, restoranlarda oturabilirsiniz.

TİRİLYE

Tirilye’de, doğa ve tarihin tadını doyasıya çıkaracağınız birkaç gün geçirebilirsiniz. Tirilye’nin tarihi evleri arasında kaybolurken fotoğraf makinenizin yanında bulunmasına dikkat edin zira göreceğiniz her bir kareyi ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz. Bu sonbahar tercihinizi Tirilye’den yana kullanacaksanız eğer Taş Mektep’i mutlaka görmeyi ve Çamlı Kahve’de asırlık çınar ağaçlarının bir kahve içmeyi sakın ihmal etmeyin.

ABANT

Bolu iline bağlı ilçe gerek doğasıyla gerek İstanbul’a yakınlığıyla hafta sonu gezileri için oldukça ideal bir yer. Gölün kenarında yemek yiyin ve sonbaharın güzelliğini fotoğraf kareleri ile ölümsüzleştirin.

KARAGÖL

Kaçkarlar’da manzara sarıya dönmeye başladı bile. Türkiye’nin en yüksek dördüncü dağı olan Kaçkarlar, Karadeniz kıyılarından itibaren yükselmeye başlıyor. Zirveler zirveler, şelaleler, berrak göller ve zengin bitki örtüsü ile eşsiz bir sonbahar manzarasını burada yakalayabilirsiniz. Sislerin ardında kalan dağlarla karşılaşacaksınız. Kaçkarlar’a, Artvin-Yusufeli ve Rize-Çamlıhemşin’den ulaşabilirsiniz.

ÇAMLIHEMŞİN

Karadeniz’in tadını çıkarabileceğiniz bir başka yer de Çamlıhemşin. Rize’ye bağlı ilçe sonbaharda oksijen solumak isteyenlere hitap ediyor. Sonbaharda sarı ve yeşilin binbir çeşit tonuyla benzersiz bir görüntüye kavuşan ormanların içinde yürümek, trekking yapmak, Ayder Yaylası’nda dolaşmak için çok iyi bir zaman. Bölgede kalınabilecek küçük ve güzel pansiyonlar var. Ayder Yaylası, romatizmaya iyi gelen sıcak su kaplıcalarıyla da ünlü.

KAPADOKYA

Sonbahar’da Kapadokya’ya giderek Göreme, Ürgüp, Avanos ve Uçhisar’da muhteşem manzaraları izleyebilirsiniz. Kapadokya’ya giderseniz; Aşıklar Tepesi’ne çıkmadan üzüm bağlarında kaybolmadan Kızıl Çukur Vadisi’ni gezmeden Güvercinlik Vadisi’nde yürüyüş yapmadan ve balon turu yapmadan dönmeyin.

 

 

 


Like it? Share with your friends!

10

Türkiye’nin En Güzel 9 Sonbahar Rotası

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format