Türkiye’de Rap Müzik


İlk olarak Türkçe Rap’in nasıl bu kadar popüler olduğuna değil de nasıl doğduğuna bakalım. Rap 1970’li yılların başlarında New York’un gettolarında doğdu. 1980’li yıllarda Amerika ve Avrupa’da yayılmaya başladı. Türkiye’de ise rap müzik 90’lı yıllarda Almanya’da “Cartel” adlı grup sesini tüm Türkiye’ye duyurdu ve o günden itibaren Türkçe Rap yeni sanatçılar ve şarkılarla büyüyüp gelişmeye başladı. Cartel’in başlattığı bu akımı Sagopa Kajmer, Ceza, Dr.Fuchs, Fuat Ergin, Sansar Salvo,Killa Hakan ve şimdilerde Ezhel ve Ben Fero gibi isimler geliştirmeye devam ediyor.

Türkçe Rap’in bu kadar popüler olmasının bazı etkenleri hayatın içinden gelmesi, insanların kendi içlerinde kurdukları eleştirileri yapılan şarkılarda duyması ve bununla beraber duygusal bir bağ kurması, küreselleşen dünya, gelişen sosyal medya unsurları Türkçe Rap’in popülerleşmesinde büyük bir etken oldu. Artık en basitinden girdiğimiz her kafede ya da yolda yürürken yanımızdan geçen arabalarda bile son ses rap şarkıları çalıyor ya da evde dizi izlerken bile rap şarkılarını duymaya yavaş yavaş alışmaya başladık. Ayrıca günümüzde bazı fenomenler özellikle Youtuberlar da Türkçe Rap’in gelişmesine yardımcı oldu. 

Son olarak Spotify, Youtube gibi mecralarda son birkaç senedir en çok dinlenen şarkılar ve izlenen kliplerin Türkçe Rap şarkıları olması da bu popülaritenin göstergesi olarak sayılabilir.


Like it? Share with your friends!

23

Türkiye’de Rap Müzik

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format