Türkiye’de Gidilmesi Gereken Festivaller


Festivaller daima insanları cezbeden ve insanlarda mutluluk uyandıran organizasyonlardır. İnsanları gündelik hayattan uzaklaştıran festivaller, ülkemizde de birçok şehrimizde düzenlenmektedir. Biz de sizin için Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken festivalleri listeledik.

Türkiye Uluslararası Dans Festivali:
İstanbul Uluslararası Dans Festivali’ne dünyanın dört bir tarafından her yıl beş bini aşkın dansçı katılıyor. Yabancı ve yerli olmak üzere Latin, Hip-Hop ve Modern dans gruplarının göz kamaştıran danslarını izleyebiliyorsunuz. Dünyaca ünlü dans eğitmenlerinden 25 farklı dans türünde başlangıç, orta ve ileri düzeylerde eğitim alabileceğiniz workshoplara katılabiliyorsunuz.

Magic Break Antalya:
Her yıl nisan ya da mayıs aylarında Antalya’da düzenlenen Magic Break, Akdeniz’in en büyük bahar festivali olarak kabul ediliyor. Elektronik müzikle birlikte insanların coşarak eğlendiği ve stresini attığı Magic Break, mutlaka gidilmesi gereken festivaller listemizde önemli bir yer tutuyor. Hem Türkiye’den hem de yurt dışından dünyaca ünlü DJ’lerin katıldığı festival toplam 3 gün sürüyor. Güneş, kum ve denizle elektronik müziğin harmonisi size unutulmaz bir üç gün yaşatıyor. Tabii festival sadece müzikle sınırlı değil. Sponsor otelin düzenlediği room crawling, plaj voleybolu, jet ski, su topu, parasailing, banana, beer pong, langırt, masa tenisi, mini futbol, havuz oyunları gibi etkinliklere katılım sağlayabiliyorsunuz.

Uluslararası Urla Enginar Festivali:
Uluslararası Urla Enginar Festivali, yerli çiftçilerin ürünlerini tanıtabilmesi ve geniş kitlelere ulaşmasını amaç edinmiş olan bir festivaldir. Yalnızca çevre illerden değil, dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin akın ettiği organizasyonda birbirinden ünlü aşçılar mutfak atölyeleri açarak lezzetli ve sağlıklı yemeklerin tariflerini veriyor.

Holifest İstanbul:
İlk olarak Hindistan’da düzenlenmeye başlanan ve rengarenk sokaklarda insanların doyasıya eğlendiği Holifest; barış, huzur ve mutluluk temalarıyla farklı ülkelerde düzenlenmeye devam ediyor. Renklerin Festivali olarak da bilinen festivalin aslı hala Hindistan’da kutlanıyor. Holifest’in organize edilmesinin temel amacı ise baharın gelişini kutlayarak eğlenmek. Çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgeleyen Holifest, adını iyinin kötüye karşı zaferini simgeleyen Holika’dan alıyor. Festivalde binlerce insan, birbirinden eğlenceli aktivitelerle kendinden geçiyor.

Tekirdağ Kiraz Festivali:
Tekirdağ Kiraz Festivali, Tekirdağ yöresinin geleneklerini katılımcılarla buluşturan bir festivaldir. Toplamda 3 gün süren festival, genellikle Süleymanpaşa Sahil dolgu alanında düzenleniyor. Tekirdağ Valiliği ve Süleymanpaşa Kaymakamlığı ziyareti ile başlayan Tekirdağ Kiraz Festivali, tavla turnuvası ve kiraz yarışmasıyla devam ediyor. Kapanışta da Altın Kiraz Halk Oyunları Yarışması gerçekleştiriliyor. Festivalin ikinci günü ise yelken yarışması ve briç turnuvasıyla başlıyor, tavla turnuvasıyla da devam ediyor. İkinci günün sonunda da Türkiye’nin ünlü sanatçıları sahne alıyor. Son gün, yelken yarışları ile başlarken ardından briç ve tavla turnuvası şampiyonları ödüllerini alıyorlar. Ünlü sanatçıların sahne aldığı konserle festival sona eriyor.

Kuşadası Gençlik Festivali:
İlk kez 2016 yılında düzenlenen Kuşadası Gençlik Festivali kısa bir zamanda istenilen popülariteye erişmiş durumda. Türkiye’nin en iyi müzisyenlerinin 5 gün boyunca konserler verdiği festivale otuzdan fazla sanatçı katılıyor. Geceleri Sevgi Plajı’nda düzenlenen konserlerde doyasıya eğlenebilir, gündüzleri ise deniz ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz.

Zeytinli Rock Festivali:
Mutlaka görülmesi gereken festivaller listemizi herkesin de bildiği üzere Zeytinli Rock Festivali ile noktalıyoruz. Ülkemizin belki de en popüler müzik festivali olan Zeytinli Rock Festivali yalnızca rock müzik ile yetinmeyip her tarzdan müziği bizlerle buluşturunca kelimenin tam anlamıyla bize müzik ziyafeti sunuyor. Her yıl ortalama 75 sanatçının katılım sağladığı festival 200 binden fazla insanı konuk ediyor. Festivalde sadece müzik yok. Sabahları da Zeytinli sahilinin kumlarında güneşlenebilir, denizine girerek sıcak havadan biraz olsun uzaklaşabilirsiniz.

Türkiye’de Gidilmesi Gereken Festivaller

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format