Türk Şiirinin Zirvesi: Yahya Kemal Beyatlı


1884 yılında Üsküp’te doğdu. Annesi, ünlü divan şairi Galip’in yeğeni Nakiye Hanım; babası dönemin Üsküp Belediye Başkanı İbrahim Naci Bey’dir. Asıl adı Ahmed Agâh’tır.

1926’da İbrahim Tali Öngören’in yerine Varşova’ya elçi olarak atandı. 1930’da Lizbon büyükelçisi olarak Portekiz’e gitti. 1 Kasım 1958’de Cerrahpaşa Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Cenazesi Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsilcilerinden olan Beyatlı, şiirleri ile Divan edebiyatı ile modern şiir arasında köprülük görevi üstlenmiştir.

Şiirlerini, biçimsel olarak ve sembolizm öğeleriyle zenginleştirmek amacıyla, Divan şiiri geleneğinin kalıplaşmış ağır kaidelerinden sıyrıldı ve Servet-i Fünun sanatçılarıyla da yollarını ayıran Beyatlı, Batı ve özellikle Fransız tarzı şiir unsurlarını, Türk şiir anlayışına adapte etmeye çalıştı.

Yahya Kemal, Türkçe’yiaruza başarıyla uygulamış ve “Ok” şiiri dışındaki tüm şiirlerini aruz ölçüsüyle yazmıştır. Arapça ve Farsça üç  kültüründen taviz vermeksizin, köklerine bağlı olarak gözü Batı’da; klasik, fakat klişe olmayan şiirler kaleme aldı.

Yahya Kemal’in artık ölüm hissine bağlandığı ve ölüm hissini en kesif işlediği şiirlerinden biri: “Rindlerin Ölümü”. Şiirin son dörtlüğü, Yahya Kemal’in Rumeli Hisarı’ndaki mezar taşına da yazılmıştır. Türk edebiyatında, ölümü tema edinen en güzel şiirlerden biridir.

“Ölüm asude bahar ülkesidir bir rinde;
Gönlü her yerde buhurdan gibi yıllarca tüter,
Ve serin serviler altında kalan kabrinde
Her seher bir gül açar; her gece bir bülbül öter.”

Yahya Kemal hayatı boyunca hiç eser yayımlamamıştır. Günümüzdeki eserleri, Yahya Kemal Enstitüsü tarafından yayımlanmıştır. Sanatçı, en çok eleştiriyi bu konuda almıştır ve görüşlerine muhalif olan kesim tarafından “esersiz şair” olarak nitelendirilmiştir. Milli Edebiyat anlayışına destek vermek için, illa ki dilin arılaştırılması gerektiğini kabul etmemiş; şiirleriyle, edebiyatın müzik notalarıyla hayat bulabileceğini göstermiştir.

Yahya Kemal Beyatlı’yı vefatının 60. yılında saygı ve sevgiyle anıyoruz.

 


Like it? Share with your friends!

9

Türk Şiirinin Zirvesi: Yahya Kemal Beyatlı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format